3.7 C
Zamość
wtorek, 28 marca, 2023

Tanya Valko spotkała się z czytelnikami

- Reklama -

Najnowsze

Biblioteka Publiczna Gminy Zamość gościła pisarkę – Tanyę Valko. Autorce towarzyszył Igor Kaczmarczyk. Spotkanie było okazją do promocji najnowszej książki autorki „Arabskie opowieści”.

Tanya Valko w krajach orientu spędziła 25 lat. Pracowała jako asystentka ambasadora RP, była również nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii.

– Pani Tanya na początku spotkania nawiązała do swojego debiutu literackiego, czyli do „Arabskiej żony”, gdzie opisała losy Polki Doroty i muzułmanina Ahmeda. Kolejno ukazują się „Arabska córka” oraz „Arabska krew”. W wyniku doświadczeń z pobytu w Arabii Saudyjskiej powstaje „Arabska księżniczka”, gdzie autorka neguje muzułmańskie prawo szariatu. Ze względu na bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych książka zostaje wydana dopiero po opuszczeniu Arabii Saudyjskiej przez pisarkę. Dalsze losy rodziny Salimi i prawdziwe oblicze Azji ujęte są w kolejnych pozycjach – „Okruchy raju” oraz „Miłość na Bali”. Po 6 letnim pobycie w Dżakarcie pisarka przeniosła się na Bliski Wschód, na tereny Syrii i Iraku. Doświadczenia z tego pobytu autorka ukazuje w kolejnych swoich książkach: „Arabska krucjata”, „Arabski mąż”, oraz „Arabski syn”. Bardzo dużo informacji o sytuacji w tym miejscu pisarka pozyskiwała z raportów, zapisków i dokumentów prowadzonych przez księży, siostry zakonne i misjonarzy. Po wielu latach pobytu na obczyźnie Tanya Valko wraca do kraju, gdzie na nowo układa sobie życie. Jak sama mówi, to rzeczywistość z pandemią i wszystkimi restrykcjami nie są dla niej niczym nowym. W krajach terrorystycznych, w których przebywała często dostawała smsy od służb, żeby nie opuszczać domów ze względu na bardzo wysokie zagrożenie terrorystyczne. Jednak po wielu latach poza domem czuła się cudzoziemką we własnym kraju – mówi Dorota Waga, kustosz Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem.

Spotkanie odbyło się w ramach Kierunku Interwencji 4.1.Blisko, będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie umiarkowane
3.4 ° C
3.4 °
3.4 °
53 %
6.4kmh
73 %
wt.
4 °
śr.
5 °
czw.
7 °
pt.
13 °
sob.
10 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Powiat tomaszowski: Szczęśliwy finał poszukiwań dwójki zaginionych

W poniedziałek (27 marca) policjanci dowiedzieli się o zaginięciu...

Powiat zamojski: Zatrzymano poszukiwanego mężczyznę

Dzielnicowy z Zamościa zatrzymał poszukiwanego, który ukrywał się przed...

Odnaleziono ciało zaginionego 39-latka z Zamościa

Policja zakończyła poszukiwania 39-latka z Zamościa, którego zaginięcie zgłosiła...

Piłka nożna: Hetman Zamość – Huczwa Tyszowce (zdjęcia)

Za nami 16 kolejka zamojskiej klasy okręgowej. Lider z...

Padwa Zamość – Anilana Łódź 27:23 (zdjęcia)

W zamojskim kotle znowu ogromna radość! KPR Padwa zostawiła...

Omega Stary Zamość – Unia Hrubieszów 1:1 (zdjęcia)

W 16 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Omega Stary Zamość...

Piłka ręczna: Padwa Zamość kontra Anilana Łódź

W sobotę o 18.00 w hali OSiR Padwa Zamość...

Powiat zamojski: Policjanci zatrzymali poszukiwanego

Policjanci z Łabuń zatrzymali 43-latka, który ukrywał się przed...