W sobotę (16 marca) policja dowiedziała się o ujęciu w Sitańcu nietrzeźwego kierowcy.
– Jak się okazało zgłaszającym był kursant Akademii Policji w Szczytnie, który za kilka miesięcy rozpocznie służbę w Oddziale Prewencji Policji w Lublinie Oddział Zamiejscowy w Zamościu. W rozmowie z patrolem wyjaśnił, że jadąc przez Sitaniec zauważył stojącego częściowo w przydrożnym rowie osobowego forda, za kierownicą siedział mężczyzna i usiłował wyjechać na jezdnię. Postanowił pomóc kierującemu. Kiedy podszedł wyczuł od niego silną woń alkoholu. Wtedy zgłaszający natychmiast zadzwonił na numer alarmowy, wyjął również kluczyki ze stacyjki forda i uniemożliwił nietrzeźwemu kierowcy oddalenie się z miejsca. Wspólnie z nim poczekał na policjantów – informuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło z KMP w Zamościu.
Kierującym fordem okazał się 41-letni mieszkaniec Lublina. W organizmie miał ponad 2 promile. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mundurowi dokonali również tymczasowego zajęcia forda.
– Po wytrzeźwieniu 41-latek usłyszał zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Odpowie również za to, że usiadł za kierownicę nie mając do tego uprawnień, a pojazd, którym się poruszał nie miał ważnego ubezpieczenia oraz obowiązkowych badań. Dodatkowo okazało się, że kilka minut przed wjechaniem w Sitańcu do przydrożnego rowu doprowadził do zdarzenia drogowego w Zamościu – wjechał w bramę oraz szlaban przy poczcie na ulicy Kościuszki. Poniesie, więc także konsekwencje i tego naruszenia przepisu kodeksu drogowego – dodaje aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz środek karny w postaci przepadku pojazdu. Sąd orzeka ten środek, jeżeli kierujący pojazdem mechanicznym znajduje się pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie stanowi wartość 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi lub ją przekracza.