reklama
reklama

Myślisz, że ratujesz, a naprawdę zabijasz? Jest apel z Zamościa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne (Ornitolog Szczecin)

Myślisz, że ratujesz, a naprawdę zabijasz? Jest apel z Zamościa - Zdjęcie główne

foto zdjęcie ilustracyjne (Ornitolog Szczecin)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaZnalazłeś młodego ptaka na ziemi? Zanim zdecydujesz się go zabrać, sprawdź, czy naprawdę tego potrzebuje. Interwencja człowieka często przynosi więcej szkody niż pożytku, a takie sygnały mnożą się na naszym terenie. Z apelem zwraca się Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze.
reklama

Sezon lęgowy ptaków trwa od marca do września. Już wczesną wiosną możemy spotkać na trawnikach i w parkach lub koło domu młode ptaki tzw. PODLOTY.
Podloty występują u ptaków wróblowych (drozdy, zięby, szczygły, sikorki, wróble itd.), u gołębi (sierpówek, grzywaczy, gołębi miejskich), ptaków krukowatych (kawki, wrony, sroki, gawrony itd.), u sów (puszczyków, sów uszatych itd.).
 
Podloty to młode ptaki, mają krótkie skrzydełka, krótki ogonek, żółte lub pomarańczowe „zajady” w kącikach dzioba, niewybarwioną i miękką woskówkę wokół nozdrzy, resztki piór puchowych na głowie i szyi. Podloty, które opuszczają gniazdo, zanim jeszcze nauczą się latać. Rozchodzą się w okolicy gniazda, a ponieważ nie umieją jeszcze latać, podskakują tyko lub przesiadują na ziemi, nawołując rodziców. Dorosłe ptaki cały czas karmią każdego z takich podlotów, fruwając z pokarmem od jednego młodego do drugiego:
 
-  Nie należy zabierać podlotów do domu, ponieważ zabieranie podlota uniemożliwia mu zdobycie niezbędnych umiejętności do życia w naturalnym środowisku. UWAGA! Jeśli zabrałeś zdrowego podlota, zawsze oddaj go rodzicom jak najszybciej, odstawiając w miejsce, gdzie go znalazłeś! Rodzice na pewno go szukają. W przypadku ptaków nie ma to znaczenia, że dotykałeś podlota, ptaki mają bardzo słaby węch, więc zaakceptują swoje młode! - apeluje Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze.
 
Co robić, jeśli znajdziesz podlota?
1. Poobserwuj najpierw czy przylatują do niego dorosłe ptaki z pokarmem, jeśli tak, to nie ma powodów do obaw. Musisz stanąć na tyle daleko, aby rodzice nie bali się podfrunąć do swojego młodego.
2. Jeśli podlot jest w pobliżu zagrożenia (np. drogi, koty, psy), możesz go delikatnie przenieść w bezpieczne miejsce, takie jak krzew lub gałąź drzewa.
3. Nie zabieraj podlota do domu. Jeśli nie jest zagrożony, zostaw go na miejscu, gdzie go znalazłeś.
4. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z odpowiednią organizacją.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo