Twierdza Zamość, ufortyfikowane miasto o strategicznym znaczeniu, była dla Szwedów jednym z głównych celów. Wojska szwedzkie próbowały zdobyć ją szturmem, licząc na szybkie przejęcie kontroli nad tym ważnym punktem obronnym. Obrońcy twierdzy, pod dowództwem hetmana Jana Zamoyskiego i później jego następców, stawili twardy opór. Dzięki dobrze przygotowanym fortyfikacjom i determinacji, miasto wytrwało oblężenie. Szwedzki szturm był zaskoczeniem, ale obrońcy wykorzystali każdy element obrony — od murów, przez działa, po zacięte walki wręcz.
Szturm Twierdzy Zamość to symbol oporu i wytrwałości w obliczu zagrożenia, a dzisiejsze rekonstrukcje pozwalają nam przenieść się w tamte dramatyczne chwile i poczuć ducha historii na własnej skórze. I właśnie tak ma być w ten weekend w Padwie Północy.
W tegorocznym Szturmie (23-25 maja) weźmie udział ok. 300 rekonstruktorów z Polski i zagranicy.
Co nas czeka w Zamościu od piątku do niedzieli?
Trzydniowa impreza, trwająca od piątku do niedzieli, ma bogaty program. Są w nim m.in. widowiskowe bitwy, obie w sobotę: dzienna (godz. 16, na terenach zielonych między kurtyną Bastionu III i IV, za pałacem Zamoyskich) i nocna (godz. 21, most Bramy Szczebrzeskiej). Zaplanowano również potyczki, pokazy fechtunku, sokolnicze, władania szablą oraz inscenizację Legendy Stołu Szwedzkiego (niedziela, godz. 10,dziedziniec Zamojskiej Akademii Kultury).
Nie zabraknie pokazu i degustacji potraw inspirowanych kuchnią XVII wieku, a także spektaklu tanecznego nawiązującego do ówczesnych tradycji muzycznych i tanecznych, które były integralną częścią życia dworskiego – przekazał w komunikacie Jacek Bełz, rzecznik prezydenta Zamościa. Dodaje, że Szturm Twierdzy Zamość to wydarzenie, które ma również ogromne znaczenie edukacyjne, bo rekonstrukcja bitwy z 1656 r. pozwala lepiej poznać historię Polski i miasta założonego przez Hetmana Jana Zamoyskiego.
Zasadniczym punktom imprezy towarzyszyć będą też inne (szczegóły na plakacie), np. gra miejska, spacer z przewodnikiem „Historia oblężonej Twierdzy”, plener fotograficzny, animacje dla najmłodszych, turniej łuczniczy.
Już pierwszego dnia wieczorem (godz. 19) rekonstruktorzy zaprezentują na Rynku Wielkim werbunek do oddziałów. Później zaplanowano pokaz Utopia Fireshow. Oficjalne otwarcie ma się odbyć dzień później (godz. 11) pod pomnikiem Jana Zamoyskiego na ul. Akademickiej. O tej samej porze otwarte zostanie dla zwiedzających wojskowe obozowisko na terenie za Furtą Wodną. Życie w nim będzie można podpatrywać aż do końca imprezy.
W tegorocznym Szturmie Twierdzy Zamość ma wziąć udział ok. 300 rekonstruktorów z Polski i zagranicy. Imprezę organizuje miasto przy współpracy ze stowarzyszeniem Turystyka z Pasją z Zamościa. Honorowy Patronat nad Szturmem Twierdzy Zamość sprawuje Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.