Dla niektórych 1 Maja był przede wszystkim obowiązkiem, wszak udział w pochodzie był wymagany, zwłaszcza dla uczniów i pracowników państwowych instytucji. Dla innych był to jednak także dzień radości, pikników rodzinnych, kolorowych straganów z watą cukrową i zabaw przy dźwiękach orkiestry dętej.
Na trybunach, ustawionych w centralnych punktach miasta, zasiadali przedstawiciele lokalnych władz partyjnych, a z głośników rozbrzmiewały przemówienia i pieśni socjalistyczne. Transparenty z hasłami typu „Niech żyje 1 Maja” czy „Socjalizm – pokój – praca” towarzyszyły każdemu pochodowi.
Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone 1 maja, ma swoje korzenie w robotniczych protestach w Stanach Zjednoczonych w 1886 roku. Wówczas w Chicago wybuchły demonstracje w walce o 8-godzinny dzień pracy. Wydarzenia te zakończyły się krwawym starciem z policją, znanym jako Masakra na Haymarket, a polegli robotnicy stali się symbolem walki o prawa pracownicze.
W 1889 roku, na kongresie II Międzynarodówki, postanowiono uczcić pamięć tych wydarzeń i ustanowiono 1 maja Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy.
Święto Pracy pojawiło się na ziemiach polskich jeszcze pod zaborami – pierwsze obchody zorganizowano w 1890 roku, głównie przez działaczy socjalistycznych. Demonstracje robotników miały często nielegalny charakter i były brutalnie tłumione przez władze carskie, pruskie czy austriackie.
W okresie II Rzeczypospolitej 1 Maja obchodzono głównie w środowiskach lewicowych, ale nie był to dzień ustawowo wolny od pracy. Po II wojnie światowej, w Polsce Ludowej, 1 Maja stał się oficjalnym świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Władze komunistyczne nadawały mu wyjątkową rangę – był to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu państwowym, obok 22 lipca (Święto Odrodzenia Polski).
Ale dość gadania. Zobaczcie jak 1 Maja świętował Zamośc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.