Idea jest jasna. Celem Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny jest upamiętnienie dzieci mieszkających na Zamojszczyźnie, które podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami. Według szacunków historyków Niemcy wysiedlili z Zamojszczyzny ponad 30 tysięcy dzieci w czasie Aktion Zamość, która trwała od końca listopada 1942 do marca 1943 roku.
W styczniu 1987 roku, redaktor Janusz Kawałko wyszedł z pomysłem zorganizowania kilkuetapowego biegu szosowego po Zamojszczyźnie. Bieg miał być poświęcony pamięci tragedii Dzieci Zamojszczyzny, które zginęły i zaginęły w czasie II wojny światowej. Na starcie do pierwszej edycji (28 sierpnia 1987) stanęło 21 zawodników, którzy wyruszyli z Zamościa w kierunku Zwierzyńca.
Co nas czeka tym razem?
- To nie tylko bieg – to hołd złożony dzieciom, które ucierpiały podczas tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Pokażmy, że sport może być także formą pamięci i jedności. Trasa biegu prowadzi przez miejsca pamięci i symbole historii regionu Roztocza, łącząc sportową rywalizację z głęboką refleksją i wspólnotowym przeżyciem. Bieg składa się z czterech etapów, obejmujących różnorodne dystanse. Dla uczestników przygotowano: pamiątkowe pakiety startowe, koszulki, medale dla wszystkich, którzy ukończą bieg, nagrody dla najlepszych zawodników, oprawę historyczno-edukacyjną w miejscach pamięci. Zapewniamy atrakcyjną trasę, miłą atmosferę i możliwość spotkania z innymi pasjonatami biegania. Serdecznie zachęcamy do udziału i wspólnego uczczenia tej ważnej rocznicy - tłumaczy OSiR w Zamościu, główny organizator wydarzenia.
O przygotowaniach będziemy na bieżąco informować w portalu Zamojska24.pl.
Jak się zgłosić do startu? Tu podajemy link: bieg
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.