Cisza wyborcza zacznie się w piątek o północy (16 maja, godz. 24.00) i będzie obowiązywać do niedzieli, 18 maja, do godz. 21.00. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli:
- zwoływać zgromadzeń (m.in. wieców, pochodów);
- kolportować ulotek wyborczych;
- jeździć po mieście samochodem (lub samochodem z przyczepą) oklejonymi plakatami wyborczymi. Natomiast taki pojazd może stać w miejscu i nie trzeba z niego usuwać materiałów promujących poszczególnych kandydatów;
- prowadzić kampanii z wykorzystaniem internetu (w tym social mediów);
- publikować i prezentować jakichkolwiek materiałów promujących kandydatów w siedzibach komisji wyborczych. Dotyczy to wszystkich elementów, nawet symboli i barw sugerujących sympatię wobec poszczególnych kandydatów i ugrupowań startujących w wyborach.
- publikować sondaży wyborczych. Mimo że przed siedzibami obwodowych komisji wyborczych pojawią się pracownicy firm sondażowych i będą pytać uczestników głosowania o ich preferencje.
Wolno namawiać do głosowania
Natomiast w sobotę i w niedzielę można kolportować apele o udział w wyborach (albo o ich zbojkotowanie). Dopuszczalne jest również informowanie o frekwencji w dniu głosowania - komunikaty z tą informacją przygotowuje Państwowa Komisja Wyborcza.Na przedwyborczą sobotę i wyborczą niedzielę nie trzeba usuwać banerów, plakatów i afiszy wyborczych. Lecz nie powinno się naklejać nowych materiałów promocyjnych.
Milion kary za złamanie ciszy wyborczej
Przypadki złamania ciszy wyborczej należy zgłaszać policji oraz prokuraturze. Za naruszenie przepisów grożą wysokie kary finansowe. Sąd - biorąc pod uwagę skalę naruszenia zakazu agitacji - może nałożyć karę nawet w wysokości miliona złotych.
Kto kandyduje?
Przypomnijmy, prezydenta Polski wybieramy spośród trzynastu kandydatów. Jeżeli w głosowaniu żaden z 13 kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, dwa tygodnie później — w niedzielę 1 czerwca — przeprowadzona zostanie druga tura wyborów. Oto kandydaci:
- ARTUR BARTOSZEWICZ - 51 lat, wyższe wykształcenie, nauczyciel akademicki
- MAGDALENA BIEJAT - 43 lata, wyższe wykształcenie, senatorka
- GRZEGORZ MICHAŁ BRAUN - 58 lat, wyższe wykształcenie, poseł do Parlamentu Europejskiego
- SZYMON HOŁOWNIA - 48 lat, średnie wykształcenie, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
- MAREK JAKUBIAK - 66 lat, średnie wykształcenie, polityk
- MACIEJ MACIAK - 54 lata, średnie wykształcenie, dziennikarz
- SŁAWOMIR JERZY MENTZEN - 38 lat, wyższe wykształcenie, doradca podatkowy
- KAROL NAWROCKI - 42 lata, wyższe wykształcenie, wyższy urzędnik państwowy
- JOANNA SENYSZYN - 76 lat, wyższe wykształcenie, dziennikarz
- KRZYSZTOF STANOWSKI - 42 lata, średnie wykształcenie, dziennikarz
- RAFAŁ TRZASKOWSKI - 53 lata, wyższe wykształcenie, pracownik samorządowy
- MAREK WOCH - 46 lat, wyższe wykształcenie, prawnik
- ADRIAN ZANDBERG - 45 lat, wyższe wykształcenie, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.