Świadczenie wspierające to pomoc dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje je od początku 2024 roku osobom, którym wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności ustalił odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (70-100 punktów). Wynosi obecnie od 712,38 do 3 918,11 złotych miesięcznie. Wysokość zależy od punktacji ustalonej przez WZON.
W ubiegłym roku o świadczenie mogły wystąpić do ZUS osoby, którym WZON ustalił poziom potrzeby wsparcia na najwyższym poziomie: 87–100 pkt. Wniosek mogła też złożyć osoba z niższą punktacją, pod warunkiem że jej opiekun pobierał z gminy świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. Do końca grudnia wnioski o świadczenia wspierające wpłynęły do ZUS od 5,7 tys. mieszkańców województwa lubelskiego.
W 2025 roku po świadczenie będą mogły zgłosić się kolejne osoby. Chodzi o grupę, której WZON ustalił potrzebę wsparcia na 78–86 punktów. Ostatnia grupa, czyli osoby z decyzją na 70-77 punktów, będzie mogła składać wnioski od 2026 roku. Instytucja przypomina, że wniosek do ZUS o świadczenie wspierające można złożyć dopiero, gdy decyzja WZON ustalająca potrzebę wsparcia stanie się ostateczna. Warto zrobić to w ciągu trzech miesięcy od dnia, w którym decyzja WZON uprawomocniła się. W takiej sytuacji ZUS przyzna świadczenie z wyrównaniem.
Wniosek do ZUS jest elektroniczny. Można go przesłać przez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, rządowy portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Zgłoszenie może złożyć w imieniu osoby z niepełnosprawnością jej pełnomocnik. Decyzji WZON nie trzeba załączać do wniosku, wystarczy podać jej numer. ZUS pobierze wtedy niezbędne informacje z elektronicznego systemu orzeczeń o niepełnosprawności, który prowadzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. ZUS wypłaca świadczenie wspierające na rachunek bankowy podany we wniosku. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód, jest zwolnione z podatku i nie może go zająć komornik. Jeśli osoba z niepełnosprawnością pobiera świadczenie wspierające, to jej opiekun nie może za ten sam okres pobierać świadczeń opiekuńczych z gminy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.