reklama
reklama

Jak powstało Jezioro Zegrzyńskie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak powstało Jezioro Zegrzyńskie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEDecyzję o utworzeniu jeziora podjęto w 1951 roku, ale to katastrofalna powódź z 1958 roku przyspieszyła realizację projektu. Zalanie 30 tysięcy hektarów i 109 wsi pokazało, jak pilnie potrzebna jest regulacja rzek w tym regionie. Powstanie Jeziora Zegrzyńskiego diametralnie zmieniło również krajobraz okolic Warszawy - pojawiło się 3300 hektarów wody, tworząc nowe możliwości dla żeglarzy, wędkarzy i miłośników sportów wodnych!
reklama

Historia powstania Jeziora Zegrzyńskiego

Jezioro Zegrzyńskie powstałe w 1963 roku to efekt kompleksowego projektu inżynieryjnego, którego korzenie sięgają początku XX wieku. Pomysł utworzenia drogi wodnej łączącej Dniepr z Wisłą pojawił się już w 1910 roku w rosyjskim Ministerstwie Komunikacji. Plan zakładał użeglownienie Bugu i skrócenie drogi do Warszawy za pomocą sztucznego kanału, który później stał się Kanałem Żerańskim.

Decyzja o lokalizacji Zalewu Zegrzyńskiego zapadła 13 lutego 1951 roku. Miejsce powstania stopnia wodnego w Dębem zatwierdzono 20 września 1955 roku. Głównym celem inwestycji było zapobieganie powodziom w dorzeczu dolnej Narwi.

reklama

Poza zaporą główną powstały również zapory boczne, jedenaście przepompowni do odwadniania terenów i wały ziemne na lewym brzegu rzeki. Oficjalne otwarcie Jeziora Zegrzyńskiego nastąpiło 22 lipca 1963 roku, co zbiegło się z obchodami urodzin PRL-u.

Proces budowy Jeziora Zegrzyńskiego

Proces budowy rozpoczął się w 1957 roku i trwał do 1963 roku, obejmując szereg skomplikowanych prac inżynieryjnych. Ważnym elementem całego przedsięwzięcia było przegrodzenie koryta Narwi zaporą w miejscowości Dębe. Projekt zapory autorstwa inżyniera Władysława Nawarskiego zakładał budowę ziemnej konstrukcji o wysokości 7,3 metra. Imponujące dzieło inżynieryjne miało zatrzymać wody Narwi oraz chronić okoliczne tereny przed powodziami.

reklama

Realizacja inwestycji przebiegała w dwóch etapach. Pierwszy obejmował budowę jazu i przepławki dla ryb oraz wszystkich budynków poza korytem rzeki na jej lewym brzegu. W drugim etapie skupiono się na wykonaniu zapory. Oprócz głównej zapory powstało jedenaście przepompowni do odwadniania terenów oraz wały ziemne na lewym brzegu rzeki.

Oficjalne otwarcie Jeziora Zegrzyńskiego nastąpiło 22 lipca 1963 roku.

Wakacje nad Jeziorem Zegrzyńskim - atrakcje i aktywności

Dziś jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych i aktywnego wypoczynku. Nad jego brzegami znajdziesz mnóstwo atrakcji, które umilą Ci wakacje nad jeziorem Zegrzyńskim. Czyste wody jeziora stwarzają bowiem idealne warunki do uprawiania różnorodnych aktywności.

reklama

Żeglarstwo to jedna z najpopularniejszych rozrywek na Jeziorze Zegrzyńskim. Porty i przystanie oferują szeroki wybór usług - od wypożyczenia sprzętu po kursy żeglarskie. Jeśli natomiast preferujesz bardziej dynamiczne sporty wodne, wypróbuj windsurfing lub wakeboarding. Szkółki windsurfingowe chętnie pomogą Ci postawić pierwsze kroki na desce. Dla miłośników bardziej spokojniejszego wypoczynku kajakarstwo stanowi świetną opcję. Przemierzając jezioro kajakiem, możesz podziwiać malownicze krajobrazy i odkrywać urokliwe zatoczki. Wędkarze również znajdą tu coś dla siebie - wody Jeziora Zegrzyńskiego obfitują w różne gatunki ryb.

Jeśli znudzą Ci się sporty wodne, okolice jeziora oferują wiele innych możliwości aktywnego wypoczynku. Liczne ścieżki rowerowe i oznakowane szlaki spacerowe pozwolą Ci cieszyć się pięknem przyrody. To doskonała okazja, by poznać urokliwe zakątki regionu i zaczerpnąć świeżego powietrza.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama