Wyjątkowe zdjęcie i historia z gminy Nielisz
Opublikowano:
Autor: Paweł Pawlacz | Zdjęcie: Zdjęcie: Zbiory Ireny Kępińskiej
foto Zdjęcie: Zbiory Ireny Kępińskiej
reklama
Przeczytaj również:
ZamojszczyznaO tej kapeli było głośno. Popatrzcie na zdjęcie. A tu szesnastu muzyków i osiem drobnych dziewoi. W roli głównej kapela włościańska i parafialna z Nielisza. Powstała w 1892 roku i była jedną z wizytówek gminy.
reklama
Na zdjęciu wśród muzyków, w samym środku stoi ksiądz Wojciech Telatycki, nieliski proboszcz. Podstarzały jak widać i z laską. Pierwszy po prawej stronie księdza (ten w płaszczu, nie parciance jak wszyscy, choć tak jak oni pod magierką) to Leonard Kępiński, organista, dusza i serce zespołu. Obok niego Leon Grzegorz Smutniak „Czarny", z czasem cały za niego dyrygent w koncertach.
Zespół powstał staraniem księdza Wojciecha Telatyckiego w 1892 roku. Na organach grał wtedy ojciec pana Leonarda, Teofil Kępiński, powstaniec 1863-1864, który zatrzymał się tu po zsyłce i na stałe osiadł.
O kapeli mówiono włościańska, bo założona była z włościan, czyli chłopów; parafialna, bo utrzymywana przez parafię. A ksiądz Wojciech budował. Wystawił budynki gospodarcze plebani, dom do służby i organistówkę. Powiększył też dom księży:
- Jeździła kapela w powiat i gubernię – grała, śpiewała, krzesała hołubce. Uświetniała co większe święta u siebie. Czegoś takiego szukać wpół „królestwa".
To zdjęcie zrobiono prawdopodobnie na pamiątkę dla odchodzącego w 1907 roku z Nielisza księdza Wojciecha. Po nim kapelą opiekowali się kolejno przybywający tu na probostwie księdza: Zdzisław Łuczycki, Walenty Zawistowski i Adam Szczerbiński. I wojna światowa ograniczyła działalność kapeli tylko do Nielisza.
Jej historia kończy się w 1915 roku wraz z tragiczną śmiercią Grzegorza Smutniaka - pisał Jan Król.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.