reklama
reklama

Pięćdziesiątka z miodem w Łabuniach (foto)

Opublikowano:
Autor:

Pięćdziesiątka z miodem w Łabuniach (foto) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ZamojszczyznaPięćdziesiątka strzeliła pszczelarzom z gminy Łabunie. Miejscowe koło pszczelarzy powstało pół wieku temu i dalej się kręci: - Obchody były okazją nie tylko do świętowania okrągłej rocznicy, ale również podsumowania rocznych działań i przedstawienia planów oraz pomysłów dotyczących działalności koła - informuje gmina Łabunie.
reklama

Koło na terenie gminy Łabunie zostało założone w 1975 roku. Pierwszy wykaz członków pochodzi z 1976 roku i liczył 61 osób zrzeszonych. Prezesem był Jan Wałaszyk z Łabuniek Pierwszych. Liczba rodzin pszczelich wynosiła wtedy 906 pni, a wielkość pasiek wahała się od 5 do 61 uli. Do 1984 r. liczba członków zostawała na podobnym poziomie jak i ilość rodzin pszczelich. Wystąpienie na początku lat osiemdziesiątych choroby zwanej warrozą spowodowało spadek ilości członków do 35 osób i 618 pni pszczelich . Od tego momentu spadała ilość pszczelarzy oraz rodzin – w 1992 r. zrzeszonych było 18 osób i 272 pnie pszczele.
 
Do lat dwutysięcznych w kole działało kilku pszczelarzy, a w 2001 roku było 6 osób:
 
-Przed wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej zaczęło przybywać osób chętnych do zasilenia koła w Łabuniach. Programy wsparci pszczelarstwa realizowane na początku przez ARR później przez KOWR a obecnie przez ARMiR polepszyły stan osobowy który waha się w przedziale 30-40 osób. Rok 2024 przyniósł zmiany w zarządzie koła - informują pszczelarze z gminy Łabunie.
 
W tej chwili koło liczy 38 osób i posiada 1400 rodzin pszczelich pochodzących z terenu gmin: Łabunie, Komarów, Krynice, Miączyn , miasta Zamość a także Tomaszowa Lubelskiego. W tym roku do łabuńskiego Koła dołączyła Alicja Wiśniewska z Zubowic.
 
Jubileusz 50-lecia poprzedziło nabożeństwo w intencji łabuńskich pszczelarzy odprawione w miejscowym kościele parafialnym. Prezes koła - Paweł Juś przedstawił historię jego działalności, a przewodniczący Zarządu Roztoczańskiego Związku Pszczelarzy – Adam Wiśniewski wręczył Józefowi Feręszkiewiczowi i Tadeuszowi Lisowi przyznane przez Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego medale im. Ks. Dr Jana Dzierżona, za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa. Uhonorowano także wieloletnich członków Zarządu Koła. Garbiel Antoniewicz, Tadeusz Lis i Józef Feręszkiewicz otrzymali pamiątkowe figurki patrona pszczelarzy – św. Ambrożego.
 
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo