Historia Jacni sięga przynajmniej XVIII wieku – pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1722 roku, kiedy to była częścią dóbr zamojsko-krasnobrodzkich należących m.in. do Kajetana Tarnowskiego. W XIX wieku miejscowość liczyła kilkadziesiąt domów i kilkuset mieszkańców. Istniała tu karczma z koncesją na alkohol, co świadczy o jej znaczeniu jako punktu na lokalnych szlakach handlowych. We wrześniu 1939 roku w okolicach Jacni doszło do ciężkich walk pomiędzy polską kawalerią a niemieckimi oddziałami VII Korpusu, co zostało upamiętnione w lokalnych przekazach i publikacjach historycznych.
Obecnie Jacnia pełni funkcję niewielkiego, ale prężnie rozwijającego się ośrodka turystycznego. W miejscowości znajduje się sztucznie utworzony zalew z piaszczystą plażą, pomostem oraz tężnią solankową. Jest to miejsce szczególnie chętnie odwiedzane w sezonie letnim przez mieszkańców regionu, którzy szukają alternatywy dla bardziej zatłoczonego Krasnobrodu. Zimą Jacnia przyciąga narciarzy i snowboardzistów dzięki dwóm wyciągom i sztucznie naśnieżanym trasom zjazdowym. Obiekty są oświetlone i działają również wieczorami, co zwiększa ich dostępność.
Teraz jest okazja, żeby zobaczyć to z bliska, zwaszcza, że wakacje i sezon urlopowy w pełni:
- To świetna okazja, żeby zobaczyć Jacnię z zupełnie innej perspektywy, zrobić klimatyczne zdjęcia na Insta i przeżyć coś, co zapamiętasz na długo. Wsiadaj, wybierz miejsce z najlepszym widokiem i ruszaj w trasę – Jacnia czeka - zachęca Jacnia.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.