Józef Brandt urodził się w 1841 r. w Szczebrzeszynie, zmarł w 1915 r. w Radomiu. Początkowo nie wiązał planów z malarstwem. W 1858 roku wyjechał do Paryża, by studiować inżynierię. Po namowie Juliusza Kossaka rzucił jednak studia i zajął się malarstwem. Ostatecznie osiadł w Monachium, gdzie spędził większość życia. Jego prace skupiały się głównie na batalistyce. Czerpał zarówno z historii – najazdy szwedów czy wojny kozackie – jak i z własnej wyobraźni. Poza batalistyką, przedstawiał również sceny polowań – skupiał się na detalach, takich jak stroje, broń czy zwierzęta. Brandt przez całe życie trzymał się obranej ścieżki twórczości, jedynie doskonaląc swój warsztat i technikę.
Rodowity szczebrzeszynianin to autor takich obrazów jak Bitwa pod Chocimiem, Czarniecki pod Koldyngą i Wyjazd z Wilanowa Jana Sobieskiego z Marysieńką. Brandt otrzymał order Maksymiliana za Naukę i Sztukę, Izabeli Katolickiej oraz Zasługi Korony Bawarskiej. Był przedstawicielem szkoły monachijskiej, a malarstwa uczył się na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium:
- Jego dzieła pełne ruchu i sarmackiego ducha można podziwiać w największych muzeach w Polsce – w tym u nas! Muzeum Zamojskie w Zamościu szczyci się posiadaniem obrazu „Zaporożcy” z 1890 roku, prezentowanego m.in. na wystawie „Od patriotyzmu do bohaterstwa. Dziedzictwo sztuki wojennej”. Ekspozycję można jeszcze oglądać do 2 marca! Nie zdążysz? Nie martw się! Wystawę przenieśliśmy do świata cyfrowego – możesz zwiedzać ją online! - przypomina i zachęca Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.
Gdyby ktoś chciał obejrzeć bez wychodzenia z domu, to wystarczy wejść w ten link: Brandt
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.