reklama
reklama

Ludzie z Gorajca stracili działki. Co z odszkodowaniem?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne (Miasto Bieruń)

Ludzie z Gorajca stracili działki. Co z odszkodowaniem? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie ilustracyjne (Miasto Bieruń)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZamojszczyznaMieszkańcy Gorajca (gm.Radecznica) i okolic nie kryją emocji. Po tym, jak ich działki zostały przejęte pod budowę nowej obwodnicy, nadszedł czas na rozliczenia. Wojewoda wydał decyzję, a wypłaty mogą sięgać dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. Gmina Radecznica zabrała właśnie głos. Co zrobić, by nie przegapić należnych pieniędzy?
reklama

Budowa obwodnicy Gorajca to część większego projektu modernizacji drogi krajowej nr 74, która stanowi ważne połączenie wschodniej Polski z centralną częścią kraju. Inwestycja ma odciążyć centrum miejscowości od ruchu tranzytowego, poprawić bezpieczeństwo i skrócić czas przejazdu pomiędzy Janowem Lubelskim a Zamościem. To długo wyczekiwany projekt, na który czekali zarówno mieszkańcy, jak i kierowcy tirów omijający ciasne zakręty w Gorajcu.

Jak informuje Gmina Radecznica, zgodnie z decyzją wojewody lubelskiego z dnia 26 lutego 2025 r., część gruntów została formalnie przejęta na potrzeby inwestycji. Teraz ich właściciele mogą ubiegać się o należne rekompensaty finansowe. Procedurę prowadzi Delegatura Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu.

reklama

Co zrobić by dostać odszkodowanie?

Wielu mieszkańców zostało formalnie wywłaszczonych, co oznacza, że ich działki – zarówno budowlane, jak i rolne – przeszły na własność Skarbu Państwa. Teraz osoby, których nieruchomości znalazły się w pasie budowy, mają prawo do odszkodowania. Sprawą zajmuje się Delegatura Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu, która już rozpoczęła kontakt z właścicielami.

Każdy, kto podejrzewa, że jego działka mogła zostać objęta decyzją ZRID, powinien jak najszybciej skontaktować się z urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawę. Możliwe, że konieczne będzie potwierdzenie własności, aktualizacja danych lub uzupełnienie dokumentacji. W wielu przypadkach urząd sam wysyła zawiadomienia, ale nie warto czekać – im szybciej właściciele zareagują, tym szybciej mogą spodziewać się przelewu z odszkodowaniem.

reklama

Dla wielu rodzin to nie tylko formalność, ale też emocjonalny moment. Ziemia, która należała do nich od pokoleń, została zabrana pod inwestycję państwową. Wójt Radecznicy, Edward Polak, zaapelował do mieszkańców, by nie zwlekali z działaniami i – jeśli trzeba – zgłaszali się również do urzędu gminy, który może pomóc w przejściu przez urzędowe procedury. 

Sprawy dotyczące ustalenia odszkodowań prowadzi wyznaczony pracownik Wydziału Gospodarki Nieruchomości i Skarbu Państwa LUW Delegatura w Zamościu: (84) 67-76-527.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo