Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem powstała dzięki inicjatywie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem w dniu 12 listopada 2005 roku. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Wanda Szpuga, przewodnicząca koła. Członkinie postanowiły gromadzić eksponaty związane z dawnym życiem wsi i pracą rolników, ich pomysł spotkał się z żywym przyjęciem mieszkańców Wysokiego i całego regionu – miejscowości Gminy Zamość, Zamojszczyzny i Roztocza: Bortatycz, Białowoli, Zawady, Sitańca, Kątów, Jacni, Bródka, Mołożowa i innych, z których wciąż są przekazywane eksponaty. Zbiory sukcesywnie się powiększają. W prowadzeniu Izby pomagają mężowie i synowie gospodyń – druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem, dzięki którym zniszczone sprzęty odzyskują pierwotny wygląd.
Na pierwotną siedzibę Izby wybrano dom z lat 30-tych XX wieku, dawne centrum kultury Wysokiego i miejsce spotkań mieszkańców. 8 maja 2011 roku otwarta została obecna siedziba Izby – drewniany dworek wybudowany dzięki wsparciu ze środków unijnych.
We wnętrzu Izby umieszczono przedmioty codziennego użytku i przedmioty dekoracyjne używane dawniej przez mieszkańców Zamojszczyzny, elementy wyposażenia wiejskich izb mieszkalnych i gospodarskich jak meble – komody, ławy, skrzynie oraz różnorodne narzędzia, dekoracje, elementy dawnych ubiorów. Wśród wielu zgromadzonych w Izbie eksponatów są np. dawne narzędzia gospodarskie jak żarna (używane przed I wojną światową), międlice i metalowe szczotki do obróbki lnu, dzieże, łopaty i kociuby (do wypieku chleba), tary do prania, maglownice, maślniczki, barlacze, nosiłki i wiele innych rzeczy z domu „pod strzechą”. Pośród nich swoje miejsce znalazły także stare książki, zabawki, przybory szkolne, instrumenty muzyczne, tradycyjne ozdoby, wytwory sztuki ludowej, elementy wyposażenia wojskowego i mnóstwo innych pamiątek dawnych zwyczajów, tradycji, obrzędów.
W 2021 r. udostępniono dla zwiedzających dwa nowe obiekty stodoły i kuźni. Powstały one w ramach realizacji projektu Gminy Zamość pn. „Budowa Centrum Kultury Dawnej w m. Wysokie”. Są usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie Regionalnej Izby Pamięci.
Obecnie Izba funkcjonuje pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, zwiedzanie jest bezpłatne. Jest to jedyna tego typu placówka na Zamojszczyźnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.