W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, w murach historycznego gmachu Akademii Zamojskiej odbyło się wyjątkowe sympozjum naukowe pod hasłem: „Od Chrobrego do Zamoyskiego – polityka, kultura i nauka jako filary dziedzictwa narodowego”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli świata nauki, kultury i lokalnych władz, a jego celem było upamiętnienie trzech ważnych rocznic: 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, 500-lecia Hołdu Pruskiego oraz 430-lecia powstania Akademii Zamojskiej.
Konferencję otworzył dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ, rektor Akademii Zamojskiej, który powitał zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał Stanisław Grześko, starosta zamojski, który w swoim wystąpieniu odniósł się do aktualnej, trudnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju oraz nawiązał do dziedzictwa św. Jana Pawła II jako moralnego drogowskazu dla Polaków.
Obecność ważnych postaci życia publicznego nadała wydarzeniu szczególną rangę. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydent Zamościa Rafał Zwolak, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Andrzej Pruszkowski oraz dyrektor Książnicy Zamojskiej Piotr Bartnik. Na sali obecni byli również uczestnicy z różnych zakątków Polski – zarówno z regionu Zamościa, jak i spoza województwa.
Po oficjalnym otwarciu uczestnicy obejrzeli film dokumentalny „Akademia Pana Jana” w reżyserii dr. Leszka Pietrzaka, który przypomniał postać Jana Zamoyskiego i znaczenie Akademii Zamojskiej w dziejach polskiej edukacji.
Część naukowa sympozjum rozpoczęła się wykładem prof. dr. hab. Wojciecha Roszkowskiego, który podjął temat chrystianizacji Polski w kontekście współczesnych wyzwań Kościoła. Następnie prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk zastanawiał się, dlaczego monarchia była „zwycięskim znakiem Polaków”, a prof. dr hab. Mieczysław Ryba w swoim wystąpieniu ukazał potęgę Królestwa Polskiego na przestrzeni lat 1025–1525.
Spotkanie pozostawiło uczestników z głęboką refleksją nad znaczeniem historii, kultury i nauki w kształtowaniu tożsamości narodowej. Zamość – miasto o bogatej przeszłości – po raz kolejny udowodnił, że potrafi być przestrzenią żywego dialogu o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.