reklama
reklama

Zamojski szpital alarmuje. Pierwszy przypadek w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: swiatlekarza.pl

Zamojski szpital alarmuje. Pierwszy przypadek w Polsce - Zdjęcie główne

foto swiatlekarza.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaJest pierwszy w tym roku przypadek błonicy w Polsce. Wystąpił u dziecka, które nie było wcześniej szczepione: - Błonica jest groźną chorobą zakaźną, która została wyeliminowana w Polsce dzięki szczepieniom, jednak w ostatnich latach pojawiają się nowe przypadki - informują lekarze. Szpital Wojewódzki im.Jana Pawła II w Zamościu ostrzega i zachęca do szczepień.
reklama

Przypomnijmy. Pacjent hospitalizowany w szpitalu we Wrocławiu ma objawy błonicy. Dorosły miał kontakt z zakażonym sześciolatkiem. Dziecko wróciło z wakacji w Zanzibarze, nie było szczepione. GIS ustalił, że chłopiec podróżował trzema samolotami, miał kontakt z około 500 osobami z Polski.

Błonica określana też jako dyfteryt, krup lub dławiec, jest ostrą i ciężką chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie zwane maczugowcami błonicy. Dotyka najczęściej dzieci poniżej 12 roku życia. Ogólne objawy błonicy obejmują gorączkę lub stan podgorączkowy, a oprócz tego bóle mięśni, pogorszone samopoczucie i apatię, bladość powłok skórnych i narastające wrażenie osłabienia całego organizmu.

reklama

Porażenie mięśni oddechowych może prowadzić do groźnej w skutkach niewydolności oddechowej. Śmiertelność w przebiegu błonicy wynosi około 5–10%, przy czym w przypadku dzieci w wieku poniżej 5 lat i u osób po 40. roku życia sięga 20%. Bez leczenia śmiertelność dochodzi do 50%.

Przed wprowadzeniem szczepionki w latach 20. XX wieku częstość występowania błonicy była duża i drastycznie spadła po wprowadzeniu szczepień. W latach 50. błonica wywoływała epidemie i częste zgony, rocznie umierało od 1,5 do nawet 3 tys. chorych. Dzięki szczepieniom udało się sytuacje opanować. W Polsce w latach 50. odnotowano ok. 40 tys. zachorowań na błonicę i ok. 3 tys. zgonów rocznie. W ostatnich latach:

  • 2024 r. – 2 przypadki,
  • 2023 r. – 1 przypadek,
  • 2022 r. – 0 przypadków
-Obecne zalecenia wskazują, że co 10 lat osoby dorosłe powinny przyjmować szczepienia uzupełniające, obejmujące m.in. błonicę, krztusiec i corocznie aktualizowaną szczepionkę przeciw grypie. Warto zapytać swojego lekarza rodzinnego o szczepienia przy najbliższej wizycie i zaplanować ich wykonanie - zachęca szpital z Zamościa.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo