Finał Konkursu nieprzypadkowo odbył się w kwietniu. 28 lat temu w dniu 2 kwietnia 1997 r., Zgromadzenie Narodowe uchwaliło obowiązującą do dziś ustawę zasadniczą, Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Najwyższej rangi akt normatywny w kraju został przyjęty przez obywateli w ogólnopolskim referendum konstytucyjnym z 25 maja 1997 roku.
Celem Konkursu było popularyzowanie wiedzy o ustawie zasadniczej i polskim parlamentaryzmie, upowszechnianie wiedzy na temat prawa konstytucyjnego, praw i obowiązków obywatelskich oraz zasad funkcjonowania organów władzy w państwie, a także promowanie świadomości i aktywnej postawy obywatelskiej. Uczestnicy Konkursu wraz z opiekunami mieli możliwość wysłuchania wykładu prof. dr. hab. Mirosława Granata, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, aktualnie nauczyciela akademickiego w Instytucie Prawa Akademii Zamojskiej, na temat „Zasada demokratycznego państwa prawnego”:
– Niezmiernie cieszymy się z szerokiego zainteresowania uczniów szkół ponadpodstawowych naszym konkursem. Dobitnie to dowodzi, iż powinniśmy czynić kolejne starania aby tego rodzaju wydarzenia odbywały się cyklicznie na naszej Uczelni. Z satysfakcją i radością obserwowałem polemikę uczniów i ich opiekunów w trakcie rozmów kuluarowych z p. prof. M. Granatem na temat kryzysu konstytucyjnego w Polsce i możliwych form jego rozwiązania, a także pracą sędziego w Trybunale Konstytucyjnym. Tego rodzaju eventy potwierdzają, że Akademia Zamojska jest miejscem, w którym możemy cieszyć się nauką i prowadzić otwarte akademickie dysputy o ważnych sprawach dla kraju i obywateli. W imieniu Instytutu Prawa AZ dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w Konkursie, a zaangażowanym w to dzieło nauczycielom za wsparcie swoich podopiecznych – mówi mec. dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej i jednocześnie dyrektor Instytutu Prawa AZ.
Zagadnienia konkursowe obejmowały m.in. prawa i wolności obywatelskie, zasady fundamentalne dla ustroju państwa, źródła prawa, kompetencji Prezydenta RP, Rady Ministrów i Rzecznika Prawa Obywatelskich.
Z pytaniami konkursowymi najlepiej poradził sobie Wojciech Wilczyński z I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Drugie miejsce zajął Wojciech Jagiełło z I Społecznego LO im. Unii Europejskiej w Zamościu, zaś trzecie miejsce na podium zdobyła Patrycja Bukowska z II LO im. gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim. Wszyscy uczestnicy Konkursu zostali wyróżnieni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.