Przez lata najstarszą apteką w Polsce była ta w Toruniu. Co ciekawe toruńska "Apteka Królewska" zaraz po aptece w Dubrowniku (Chorwacja) cieszyła się tytułem drugiej najstarszej apteki na świecie! W 1389 roku aptekarz Albert otworzył w Rynku Staromiejskim aptekę, która od 1652 roku przybrała nazwę „Królewskiej”. W 2011 roku apteka została jednak zamknięta.
Od tego czasu na pierwszy plan wysuwa się Apteka Rektorska w Zamościu. Jej założycielem był pochodzący z Turobina Szymon Piechowicz, student Akademii Zamojskiej, następnie Uniwersytetu Jagiellońskiego i medycyny we włoskiej Padwie, gdzie uzyskał dyplom. Po powrocie do rodzinnego miasta objął katedrę medycyny na swojej pierwszej Alma Mater, a że aż siedmiokrotnie piastował stanowisko rektora Akademii Zamojskiej
W 1609 roku Szymon Piechowicz kupił działkę przy Rynku Wielkim, gdzie otworzył aptekę w drewnianym pomieszczeniu na skraju rynku w Zamościu. W 1616 roku została tu wybudowana kamienica, która w tej formie przetrwała do dnia dzisiejszego. Ten aptekarz, doktor medycyny, profesor i rektor Akademii Zamojskiej, ale także zamojski rajca, był właścicielem kamienicy do 1651 roku.
Zamojska apteka jest nazywana Rektorską i wciąż używane są w niej ponadstuletnie meble. Na piętrze mieści się muzeum przyrządów aptecznych: prasy do soków i olei, moździerze, lejki, syfony do saturacji wody i mikroskop z 1888 r. Obecnie placówka należy do grupy Dbam o Zdrowie, ale po staremu prowadzi do niej zabytkowy kamienny portal.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.