reklama
reklama

Tym mieszkańcom powiatu zamojskiego - wielki szacunek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Tym mieszkańcom powiatu zamojskiego - wielki szacunek - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
25
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z ZamościaTym mieszkańcom powiatu zamojskiego należy się wielki szacunek. To oni chwycili za broń i stanęli do walki w okresie kiedy Niemcy hitlerowskie były u szczytu swojej potęgi. W zakresie zaangażowania militarnego sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, Powstanie Zamojskie ustępuje tylko Powstaniu Warszawskiemu. Dobrze, że o tym przypominają, tak jak tu na konferencji w Akademii Zamojskiej.
reklama

Powstanie Zamojskie, trwające od listopada 1942 do lipca 1943 roku, było zbrojnym wystąpieniem mieszkańców Zamojszczyzny przeciwko niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej. Głównym celem powstania był zbrojny opór wobec brutalnej polityki hitlerowskich Niemiec, która obejmowała masowe wysiedlenia ludności polskiej oraz działania zmierzające do zasiedlenia tych terenów niemieckimi kolonistami.

Konferencja w Akademii Zamojskiej zgromadziła licznych uczestników, zarówno z kręgów akademickich, jak i młodzieży szkolnej, w celu kultywowania pamięci o wydarzeniach patriotycznych oraz upamiętnienia bohaterów i ofiar Powstania Zamojskiego.

– Powstanie Zamojskie to wydarzenie niezwykle ważne w historii naszej Ojczyzny. Jest świadectwem nie tylko martyrologii, ale przede wszystkim miłości do Ojczyzny, do wolności, niepodległości oraz troski o nasz suwerenny byt, a także sprzeciwu wobec totalitarnych form, które płynęły ze strony Niemiec. Wszyscy pamiętamy o wydarzeniach, jakie dotknęły wówczas nasz region – deportacje tysięcy Polaków, straszny los Dzieci Zamojszczyzny, gwałt i przemoc, które w tamtym czasie się działy. Spotkało się to z oporem Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Cieszymy się ogromnie, że Akademia przypomina o tym wydarzeniu i dba, by pamięć o nim była przekazywana kolejnym pokoleniom – powiedział dr hab. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej.

reklama

Moderatorem pierwszej części sesji był dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. Ucz., prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą. Wśród tematów poruszanych podczas konferencji znalazły się kluczowe zagadnienia związane z Powstaniem Zamojskim. Prof. Bogdan Musiał z Monachium przedstawił referat na temat „Powstanie Zamojskie w ocenie niemieckich okupantów czasów II wojny światowej”, a dr Krzysztof Rak omówił temat „Aktion Zamość w realizacji nazistowskiej utopii rasowej”. Dr Robert Derewenda, Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, skupił się na „Powstaniu Zamojskim w polityce historycznej państwa polskiego”. Ciekawym punktem programu było wystąpienie prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość, Sławomira Zawiślaka, który mówił o działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość w trosce o pamięć o Powstaniu Zamojskim. Dr Łukasz Potocki z Akademii Zamojskiej zaprezentował badania na temat „Powstania Zamojskiego jako tematu badawczego w Akademii Zamojskiej”, a dr Andrzej Harkot z UKSW opowiedział o Konradzie Bartoszewskim i jego roli jako żołnierza-organizatora-dowódcy w latach 1942-1945. W ramach konferencji odbył się panel dyskusyjny, moderowany przez dr. Łukasza Potockiego. W dyskusji uczestniczyli znani eksperci, w tym prof. Bogdan Musiał, dr Krzysztof Rak, dr Jakub Żygawski, dr Robert Derewenda, dr Andrzej Harkot oraz Alina Kierepka, co przyczyniło się do ożywionej wymiany myśli na temat Powstania Zamojskiego.

reklama

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo