reklama
reklama

Przeszukują piwnice w powiecie. To tu się ukrywają?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Przeszukują piwnice w powiecie. To tu się ukrywają? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z ZamościaDokładnie przeszukali i prześwietlili już 23 piwnice w powiecie zamojskim. Efekt? Aż 56 poszukiwanych namierzonych i to z siedmiu gatunków. W roli głównej specjaliści z Roztoczańskiego Parku Narodowego, którzy prowadzą właśnie monitoring zimujących nietoperzy. I już są 3 niepodziewane rekordy, pokazują eksperci.
reklama

 Po styczniowych „ptakoliczeniach” w roztoczańskich mokradłach, przyszedł czas na policzenie nietoperzy  w roztoczańskich kazamatach. W telegraficznym skrócie :

- skontrolowane 23 piwniczki,
- odnotowanych 56 osobników z 7 gatunków.
 
- Tegoroczny monitoring zimujących nietoperzy  w Roztoczańskim Parku Narodowym przyniósł niespodziewanie 3 rekordy: największą liczbę osobników, największą liczbę gatunków
oraz nienotowaną dotąd obecność czterech „naturowych” mocarzy - tłumaczy Dział Monitoringu i Nauki Roztoczańskiego Parku Narodowego.
 
W Europie żyje obecnie około 37 gatunków nietoperzy. Liczba gatunków jest dość ruchoma ze względu na badania, które mają określić genetycznie przynależność do danej grupy. W Polsce możemy się doliczyć około 26 gatunków nietoperzy, na Roztoczu blisko 20, a w Roztoczańskim Parku Narodowym z całą pewnością występuje 16 gatunków.
 
Roztoczańskie nietoperze zamieszkują przede wszystkim dojrzałe lasy: żyzne buczyny, grądy olsy oraz stare sosnowe bory obfitujące w dziuple, szczeliny, odstającą korowinę – stanowiące główne miejsce rozrodu i kryjówki. Ważnym elementem środowiska ich życia w miejscach rozmnażania jest obecność wody, cieków i zbiorników. Stare lasy są również miejscem hibernacji wielu gatunków, ale z uwagi na spadek liczby drzew dziuplastych i ogólny spadek powierzchni dojrzałych drzewostanów, wiele gatunków korzysta z miejsc stworzonych przez człowieka – z ich domów i towarzyszących budynków gospodarczych. Tam wykorzystują głównie nieużytkowane strychy i poddasza (jako miejsca rozrodu) oraz piwniczki (jako miejsca hibernacji).
 

Wszystkie nietoperze występujące w Polsce objęte są ochroną gatunkową ścisłą, a wśród nich siedem zagrożonych jest w Europie.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo