Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Marii Magdaleny w Dubie uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt „Ochrona dziedzictwa kulturowego XVIII-wiecznego kościoła parafialnego Niepokalanego Poczęcia NMP i św. M. Magdaleny w Dubie”. Dzięki temu prace mogły w ogóle się zacząć, ale dotacja nie wystarczy na przeprowadzenie wszystkich prac i zakończenie remontu. Niezwykle ważnego, ale i pilnego:
- Projekt przewiduje ochronę oraz modernizację kościoła parafialnego na potrzeby działalności kulturalnej. Prace budowlane oraz modernizacja infrastruktury technicznej mają na celu przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych, co znacząco poprawi jego dostępność. Z projektu będą korzystać szczególnie Parafia rzymskokatolicka PW. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Dub, która jest inicjatorem projektu. Ponadto, skorzystają na nim władze lokalne Gminy Komarów-Osada, mieszkańcy Dub oraz całej gminy, a także turyści odwiedzający region, zarówno krajowi, jak i zagraniczni, zainteresowani dziedzictwem kulturowym, historycznym i architektonicznym. Efektem projektu będzie kompleksowa renowacja i modernizacja XVIII-wiecznego kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Marii Magdaleny w Dubie. Zabytek zostanie zabezpieczony i odnowiony, co pozwoli na jego długoterminową ochronę - tłumaczy parafia.
Wyczekiwany remont rzeczywiście ruszył, zbiórki na ten cel cały czas trwają, także w sąsiednich powiatach. Wartość projektu to ponad 6,3 mln złotych, przy czym dotacja z funduszy europejskich to 5,3 mln. Teraz jak grom z jasnego nieba spadła kolejna smutna informacja:
-Po zdjęciu szalunków odsłonił się dramatyczny obraz próchna ścian południowej, zachodniej i wschodniej pokazał się przerażający ogrom zniszczenia. Czekamy na decyzję kolejnej komisji co dalej. Prosimy o modlitwę - potwierdza parafia w Dubie.
Przypomnijmy drewniana świątynia w gminie Komarów-Osada ma blisko 250 lat, a w kryptach pod kościołem mają spoczywać fundatorzy i kolatorzy kościoła. Kościół w Dubie przetrwał wiele ważnych i burzliwych wydarzeń historycznych, choćby III rozbiór Polski, Powstanie Styczniowe, dwie wojny światowe, czy najazd Bolszewików w 1920 roku. Czy unikalna budowla przetrwa i teraz?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.