reklama
reklama

Pierwsza taka operacja w Zamościu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szpital Wojewódzki w Zamościu

Pierwsza taka operacja w Zamościu - Zdjęcie główne

foto Szpital Wojewódzki w Zamościu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaW Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczął się nowy rozdział w historii leczenia chorób cywilizacyjnych. A tu przeprowadzono pierwszą operację bariatryczną – zabieg o udowodnionej skuteczności klinicznej w terapii otyłości ciężkiej i olbrzymiej. Pierwsza operacja zakończyłą się sukcesem.
reklama

Wdrożenie procedur chirurgii bariatrycznej w strukturach szpitala stanowi nie tylko postęp organizacyjny, ale przede wszystkim rozszerzenie oferty terapeutycznej dla pacjentów z chorobą przewlekłą, o postępującym i wieloczynnikowym charakterze. Operacja ta, przeprowadzona z sukcesem przez interdyscyplinarny zespół medyczny, oznacza realną poprawę dostępności do nowoczesnych metod leczenia w regionie.

Kwalifikacja i przygotowanie – interdyscyplinarne podejście

Chirurgiczne leczenie otyłości, zgodne z wytycznymi międzynarodowych towarzystw medycznych, wymaga starannej kwalifikacji i współpracy wielu specjalistów.

Jak tłumaczy lek. Kamil Dmowski, chirurg przeprowadzający operację:

-Cały proces przygotowania do zabiegu rozpoczyna się w momencie rozmowy z lekarzem wykonującym zabieg. Przed zabiegiem Chory poza wizytą u lekarza operującego musi odbyć także wizytę w poradni psychologicznej oraz dietetycznej- są to konsultacje niezbędne w celu prawidłowej kwalifikacji. Odpowiednie przygotowanie pacjenta w okresie przedoperacyjnym, trwającym nie krócej niż 3 miesiące, ale nie dłużej niż 6, obejmujące zarówno redukcję masy ciała, jak i ocenę motywacji, jest elementem tzw. optymalizacji metabolicznej, która ma bezpośredni wpływ na przebieg i bezpieczeństwo procedury(przyp.red). Jednak jest to kwestia bardzo indywidualna oceniana podczas kolejnych wizyt u lekarza wykonującego zabieg.

reklama

 
Kto może skorzystać z zabiegu?

Zgodnie z aktualnymi kryteriami kwalifikacji medycznej, taki zabieg jest przeznaczony dla osób u których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza określone wartości progowe:

- Zabieg bariatryczny przeznaczony jest do osób w wieku 18-60 lat, które zmagają się z chorobą otyłościową. Każdorazowo kwalifikacja odbywa się podczas rozmowy z lekarzem. Operacje są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza, że pacjenci nie ponoszą kosztów leczenia. – tłumaczy lek. Kamil Dmowski.

 
Diagnostyka – indywidualizacja opieki medycznej

Współczesna chirurgia metaboliczna kładzie nacisk na indywidualne podejście do pacjenta. Dotyczy to również diagnostyki przedoperacyjnej, która musi być dostosowana do stanu klinicznego chorego:

reklama

- Zakres wykonywanych badań jest zależny od stanu chorego, chorób współistniejących oraz ich zaawansowania. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie – zaznacza dr Dmowski.

To podejście koresponduje z aktualnymi trendami w medycynie personalizowanej, w której optymalizacja ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej jest kluczem do skuteczności i bezpieczeństwa leczenia.

 
Przebieg leczenia – kompleksowość i bezpieczeństwo

Zabieg bariatryczny, mimo że technicznie zaawansowany, charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, szczególnie w ośrodkach stosujących standardy medycyny opartej na dowodach (EBM).

„Zabieg bariatryczny jest aktualnie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości, zwłaszcza otyłości olbrzymiej. Mimo postępu jaki dokonuje się w farmakoterapii nadal jest to leczenie drogie i charakteryzujące się mniejszą skutecznością niż leczenie chirurgiczne. Zabieg ponadto pozwala na najszybszy ubytek masy ciała w krótkim czasie. Często operacja pozwala na wyleczenie lub złagodzenie przebiegu chorób współistniejących. Warto dodać, iż przywrócenie prawidłowej masy ciała poprawia także jakość życia Chorych, redukuje ryzyko chorób nowotworowych oraz zmniejsza ryzyko zgonu z powodu zdarzeń sercowo- naczyniowych.” – mówi dr Dmowski.

reklama

Operacja przeprowadzona w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieza Jana Pawła II w Zamościu zakończyła się sukcesem. Pacjenci odczuwają pierwsze pozytywne zmiany, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To efekt nie tylko samego zabiegu, ale całego procesu terapeutycznego prowadzonego przez wyspecjalizowany zespół.

 
Opieka dietetyczna – filar trwałego efektu terapeutycznego

Rola dietetyka klinicznego w leczeniu bariatrycznym jest nie do przecenienia. Monitorowanie sposobu odżywiania oraz wsparcie edukacyjne są niezbędne do utrzymania efektów leczenia i zapobiegania powikłaniom.

-Nie mówimy tylko o operacji – To proces, który zaczyna się przed zabiegiem i trwa długo po nim. To proces, który zaczyna się przed zabiegiem i trwa długo po nim. Pierwsza wizyta kontrolna jest zazwyczaj 7 do 10 dni po operacji, koleje są mniej więcej co 2 tyg. wg indywidualnych potrzeb pacjenta. Naszym głównym celem jest nie tylko redukcja masy ciała, ale przede wszystkim poprawa zdrowia i samopoczucia pacjenta. – podkreśla mgr Jowita Kuryło-Marcyniuk, dietetyk szpitalny.

reklama

Częstotliwość wizyt kontrolnych oraz indywidualne podejście do potrzeb pacjenta umożliwiają skuteczną adaptację do nowego stylu życia i zapobiegają efektowi jo-jo.

 
Dzięki wprowadzeniu leczenia chirurgicznego w Szpitalu Jana Pawła II w Zamościu, mieszkańcy regionu zyskują dostęp do skutecznej terapii, która poprawia jakość życia, zmniejsza ryzyko zgonów oraz często prowadzi do remisji chorób towarzyszących.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo