Programy edukacyjne przygotowane przez zamojskich muzealników, przyciągnęły ponad 3000 uczestników podczas około 100 lekcji muzealnych i warsztatów, zachęcając młodsze pokolenia do odkrywania dziedzictwa kulturowego. Wspominiany portret, który trafił do Zamościa, przedstawia ojca Barbary Soboń, który był prawnikiem i adwokatem, a także ważnym wsparciem dla Zofii Kulaszyńskiej-Couret w załatwianiu spraw majątkowych w Zamościu:
- Portret wzbogaca naszą kolekcję, która do tej pory liczyła ponad 30 obrazów, w tym pejzaży zamojskich, prac afrykańskich, portretów oraz martwych natur. Dzięki uprzejmości Barbary Soboń obraz trafił do naszych zbiorów i jest częścią planowanej wystawy poświęconej Zofii Kulaszyńskiej-Couret, która odbędzie się w 2025 roku, z okazji 30. rocznicy jej śmierci oraz 160-lecia urodzin jej paryskiej mentorki, Olgi Boznańskiej. Wystawa ta będzie szczególną okazją, aby lepiej poznać twórczość tych wybitnych artystek
- zapowiada Muzeum Zamojskie.
- STEFAN DU CHATEAU – CZŁOWIEK WIELU PASJI
Wystawa ze zbiorów Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau prezentuje twórczość Stefana Du Chateau – wybitnego architekta, malarzai kolekcjonera. Ekspozycja ukazuje subtelne akwarele i gwasze, a także projekty architektoniczne realizowane na całym świecie. Wśród nich znajdują się nowatorskie budynki użyteczności publicznej, takie jak teatry czy pływalnie. Wystawa podkreśla wszechstronność twórczości Du Chateau i jego wyjątkową wrażliwość artystyczną.
Termin wystawy: do 16 lutego 2025 r.
Termin wystawy: od 22 lutego do 11 maja 2025 r.
- ZAMOJSKIE KORZENIE – PARYSKA SZKOŁA. TWÓRCZOŚĆ ZOFII KULASZYŃSKIEJ-COURET I OLGI BOZNAŃSKIEJ
Wystawa poświęcona będzie twórczości Zofii Kulaszyńskiej-Couret, malarki z Zamościa, oraz jej mentorki, Olgi Boznańskiej. Prezentowane będą obrazy obu artystek, które ukazują ich artystyczne ścieżki, inspiracje oraz wpływ na rozwój sztuki malarskiej. Ekspozycja w szczególny sposób nawiąże do 160. rocznicy urodzin Boznańskiej oraz 30. rocznicy śmierci Kulaszyńskiej-Couret, przybliżając ich związki z francuską sztuką i unikalne podejście do portretu i pejzażu.
Termin wystawy: od 16 maja do 23 sierpnia 2025 r.
- MIĘDZY SŁOWEM A OBRAZEM: CHAGALL W LITOGRAFIACH I PERIODYKACH
Wystawa prac Marca Chagalla, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku, zostanie zorganizowana z okazji, przypadającej w 2025 roku, 40. rocznicy jego śmierci. Ekspozycja będzie obejmować ponad 40 grafik pochodzących z kolekcji
Epicentrum Art Gallery, które łączą elementy surrealizmu, ekspresjonizmu oraz folkloru. W pracach tych artysta porusza uniwersalne tematy miłości, religii i tożsamości, tworząc niezatarte ślady w historii sztuki.
Termin wystawy: od 4 września do 5 października 2025 r.
Na wystawie zaprezentowane zostaną wycinanki ze zbiorów
Muzeum Częstochowskiego im. Jana Długosza w Częstochowie powstałe w czasie Konkursów Sztuki Ludowej oraz eksponaty z kolekcji
Muzeum Zamojskiego, wykonane przez twórców ludowych z naszego regionu. Wystawa obejmie ponad 100 prac, prezentowanych wcześniej w wielu muzeach w kraju, stąd jej tytuł. Prezentowane obiekty to papierowe dzieła rąk ludzkich, przechowywane w muzealnych magazynach, rzadko wydobywane na światło dzienne i udostępniane zwiedzającym.
Termin wystawy: od 11 października 2025 r. do stycznia 2026 r.
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego
22-400 Zamość
ul. Zamkowa 2
tel. 882 106 007
EKSPOZYCJA STAŁA:
- Projekcja multimedialna Historia Twierdzy i Miasta Zamość – Prochownia
- Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku – Arsenał
- Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w – Pawilon pod Kurtyną
WYSTAWY CZASOWE:
- WALERIAN ŁUKASIŃSKI W 200. ROCZNICĘ UWIĘZIENIA W TWIERDZY ZAMOJSKIEJ
Wystawa ze zbiorów
Muzeum Zamojskiego oraz
Archiwum Państwowego w Zamościu, zorganizowana w 200. rocznicę uwięzienia Waleriana Łukasińskiego w Zamościu. Ekspozycja skupi się na różnorodnych dokumentach, ukazując jego życie i losy. Ryciny, grafiki i malarskie przedstawienia zobrazują nie tylko sylwetkę Waleriana Łukasińskiego, ale również bogactwo wydarzeń z tamtego okresu. Nie zabraknie również informacji o upamiętnieniu postaci Łukasińskiego w okresie międzywojennym.
Termin wystawy: do 9 lutego 2025 r.
- OD PATRIOTYZMU DO BOHATERSTWA. DZIEDZICTWO SZTUKI WOJENNEJ. W 200. ROCZNICĘ URODZIN JULIUSZA KOSSAKA
W hołdzie jednemu z najwybitniejszych artystów polskiego malarstwa historycznego, wystawa z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Kossaka. Ekspozycja ukazuje bogactwo i różnorodność dzieł artystów związanych z tą ważną dziedziną sztuki w Polsce.
Termin wystawy: do 2 marca 2025 r.
- CEL PAL! – HISTORIA UZBROJENIA W KOMIKSIE
Wystawa planszowa zaprezentuje w atrakcyjnej formie komiksu rozwój uzbrojenia – od prymitywnych narzędzi ludzi pierwotnych, przez wynalazek prochu w Chinach, rycerskie miecze i muszkiety, aż po współczesne technologie wojskowe. Plansze zilustrują kluczowe wydarzenia historyczne, takie jak bitwa pod Grunwaldem, kampania wrześniowa czy triumf aliantów w Berlinie, ukazując je w przystępny i wizualnie interesujący sposób. Integralnym uzupełnieniem wystawy będą eksponaty ze zbiorów
Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał – oryginalna broń i wyposażenie wojskowe, które pozwolą zobaczyć na żywo, jak rozwój technologii zmieniał oblicze konfliktów zbrojnych.
Termin wystawy: od 14 lutego do 27 kwietnia 2025 r.
- TRUDNY KONIEC – TRUDNY POCZĄTEK
Ekspozycja zostanie zorganizowana z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przedstawi dramatyczne wydarzenia ostatnich miesięcy wojny oraz wyzwania, które stanęły przed Europą i Polską w pierwszych latach powojennych. Przez pryzmat unikalnych materiałów archiwalnych, fotografii i eksponatów, ukazany zostanie los jednostek i społeczności na tle globalnych przemian, które ukształtowały nowy porządek świata.
Termin wystawy: od 8 marca do 17 września 2025 r.
- ZIMNA WOJNA. KRÓTKA HISTORIA PODZIELONEGO ŚWIATA
Wystawa przygotowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie w ramach działającego w Muzeum „Przystanku Historia – Zamość”. Przedstawi kluczowe wydarzenia zimnej wojny, okresu, który przez niemal pół wieku podzielił świat na dwa wrogie obozy. Ekspozycja skupi się na takich momentach jak budowa muru berlińskiego, kryzys kubański czy konflikty zbrojne w Korei i Wietnamie, ukazując ich globalne konsekwencje. Zwiedzający będą mogli zobaczyć unikalne materiały archiwalne, fotografie i eksponaty, które pomogą zrozumieć wpływ zimnej wojny na społeczeństwa, politykę i współczesne stosunki międzynarodowe.
Termin wystawy: od 30 kwietnia do 30 września 2025 r.
- BOHATEROWIE BEZ GRANIC – CUDZOZIEMCY W WALCE O POLSKĘ
Na wystawie przybliżone zostaną historie cudzoziemców, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Wystawa opowie o postaciach związanych z Rzeczpospolitą Obojga Narodów, powstaniami narodowymi oraz wojnami w XIX i XX wieku. Ekspozycja uwzględni również udział cudzoziemców w konfliktach prowadzonych na terenie Zamojszczyzny. Wśród bohaterów wystawy znajdą się zarówno postacie szerzej znane, jak i te mniej rozpoznawalne, ale równie zasłużone dla historii Polski.
Termin wystawy: od 20 września 2025 r. do lutego 2026 r.
- FKL RAVENSBRÜCK. OBÓZ KONCENTRACYJNY DLA KOBIET 1939-1945
Wystawa zostanie przygotowana z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu, we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Zostanie wzbogacona o eksponaty ze zbiorów
Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – Oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie. Zaprezentowane materiały pozwolą na pełniejsze ukazanie dramatycznych wydarzeń związanych z obozem oraz jego wyzwoleniem, przybliżając losy ofiar i bohaterów tamtych dni.
Termin wystawy: od 4 października 2025 r. – do lutego 2026 r.
Galeria Rzeźby Prof. Mariana Koniecznego
22-400 Zamość
Planty Zamojskie, ul. W. Łukasińskiego 2 b
tel. 882 106 006
EKSPOZYCJA STAŁA:
Rzeźby pomnikowe i portretowe prof. Mariana Koniecznego
WYSTAWY CZASOWE:
- MISTRZ I UCZEŃ – RZEŹBY PROF. KAROLA BADYNY
Ekspozycja będzie kontynuacją cyklu „Mistrz i uczeń”, który ukazuje związki pomiędzy twórczością mistrza rzeźby, prof. Mariana Koniecznego, a jego uczniami. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną wybrane dzieła prof. Karola Badyny. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Mariana Koniecznego w latach 1983–1988. Wystawa będzie doskonałą okazją do przyjrzenia się tej szczególnej więzi artystycznej.
Termin wystawy: od lipca do sierpnia 2025 r.
TERMINY UDOSTĘPNIANIA WYSTAW MOGĄ ULEC ZMIANIE
- PRZEDSIĘWZIĘCIA MUZEALNE
Cykl zajęć edukacyjnych
Podróż przez Historię, organizowanych w Muzeum Zamojskim, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał i na ekspozycji muzealnej w budynku dawnej Akademii Zamojskiej. Zajęcia będą obejmowały osiem spotkań warsztatowych. Zostaną opracowywane na podstawie tematyki prezentowanych wystaw stałych i czasowych. Uczestnicy będą mieli okazję poznawać historię poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami oraz tematyką wystaw.
Termin: od 18 do 28 lutego 2025 r.
- WARSZTATY WIELKANOCNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Zajęcia poświęcone tworzeniu tradycyjnych ozdób wielkanocnych, organizowane w Muzeum Zamojskim, umożliwią poznanie historii i symboliki dawnych dekoracji świątecznych. Podczas warsztatów, uczestnicy nauczą się, jak wykonywano ozdoby w przeszłości, a następnie samodzielnie stworzą wielkanocne dekoracje przy użyciu tradycyjnych technik oraz naturalnych materiałów, które były powszechnie stosowane.
Termin: od 1 do 11 kwietnia 2025 r.
- KIERMASZ WIELKANOCNY ORAZ 48. KONKURS NA PALMĘ I PISANKĘ WIELKANOCNĄ
W ramach 47. Kiermaszu Wielkanocnego odbędzie się Konkurs na Palmę i Pisankę Wielkanocną, mający na celu popularyzowanie tradycji wielkanocnych oraz wspieranie lokalnych artystów. Głównym założeniem konkursu będzie ukazanie bogactwa technik oraz symboliki związanej z wielkanocnymi tradycjami. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na przygotowanej wystawie.
Termin: 13 kwietnia 2025 r. /Niedziela Palmowa/
To cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych organizowanych z okazji obchodów Święta 3 Maja. Podczas trzech dni majówki zwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych propozycjach, które przybliżą historię Polski, jej tradycje oraz kulturowe dziedzictwo związane z okresem przed i po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.
Termin: 1 – 3 maja 2025 r.
XVII Zamojska Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem
Szlakiem Zamojskich Kobiet, ukazując miejsca i historie związane z zamojskimi artystkami oraz innymi wybitnymi kobietami, które wpłynęły na rozwój kultury miasta. W programie zaplanowano otwarte zwiedzanie wystaw w Muzeum Zamojskim, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz Akademii Zamojskiej, a także nocne spacery tematyczne po Zamościu. Tegoroczna tematyka wydarzenia nawiązuje do twórczości Zofii Kulaszyńskiej-Couret – malarki związanej z miastem. Stanowi punkt wyjścia do refleksji nad rolą kobiet w kształtowaniu artystycznego i kulturowego dziedzictwa Zamościa.
Termin: 16 maja 2025 r., godz. 18:00
- DZIEŃ DZIECKA W ZAMOJSKIEJ AKADEMII KULTURY
W trakcie tego wyjątkowego spotkania, dzieci będą miały okazję poznania historii Akademii Zamojskiej oraz tajników funkcjonowania drukarni akademickiej. Warsztaty przewidziane są jako interaktywne zajęcia, podczas których uczestnicy nie tylko będą się bawić, ale także uczyć się poprzez praktyczne doświadczenia.
- JARMARK HETMAŃSKI – MENNICA MUZEALNA
W ramach
Mennicy Muzealnej organizowanej podczas Jarmarku Hetmańskiego zostanie zaprezentowany pokaz bicia kopii monet pochodzących z oblężenia Zamościa w 1813 roku. Odwiedzający będą mogli poznać historię oblężonej przez wojska rosyjskie twierdzy zamojskiej oraz dowiedzieć się więcej o zbiorach numizmatycznych Muzeum Zamojskiego.
Termin: 31 maja – 1 czerwca 2025 r.
- EUROPEJSKIE DNI ARCHEOLOGII
W ramach Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Zamojskim odbędą się specjalne lekcje historii, warsztaty oraz oprowadzania po stałej wystawie archeologicznej. Wydarzenie ma na celu promocję i przedstawienie zabytków archeologicznych, umożliwiając uczestnikom lepsze zrozumienie znaczenia odkryć oraz ochrony dziedzictwa kulturowego.
Termin: 13-15 czerwca 2025 r.
- LETNIE WARSZTATY MUZEALNE DLA DZIECI I MLODZIEŻY
Cykl zajęć edukacyjnych będzie obejmował osiem tematycznych spotkań, dedykowanych dzieciom i młodzieży, realizowanych z wykorzystaniem treści prezentowanych zarówno na wystawach czasowych, jak i stałych.
Termin: lipiec – sierpień 2025 r.
- KTO TY JESTEŚ? POLAK MAŁY! – rodzinne warsztaty patriotyczne
W ramach obchodów Święta Niepodległości w Pawilonie pod Kurtyną przygotowane zostaną zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat oraz ich rodziców/opiekunów. Uczestnicy zapoznają się z historiami cudzoziemców walczących o wolność Polski, prezentowanymi w ramach wystawy czasowej „Bohaterowie bez granic – cudzoziemcy w walce o Polskę”. Zajęcia będą miały charakter edukacyjny, łącząc naukę z interaktywnymi formami zabawy.
Termin: 11 listopada 2025 r.
- WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
Warsztaty poświęcone tworzeniu tradycyjnych ozdób choinkowych będą okazją do poznawania dawnych zwyczajów dekorowania domów na Boże Narodzenie. Podczas spotkania opowiemy o tradycjach związanych z ozdabianiem choinki i jej historią, przybliżmy symbolikę świątecznych ozdób. Następnie uczestnicy samodzielnie stworzą prace z naturalnych materiałów, które staną się wyjątkową ozdobą ich domowych choinek.
Termin: od 2 do 14 grudnia 2025 r.
- ZAJĘCIA EDUKACYJNE OPARTE O WYSTAWY CZASOWE
Zajęcia edukacyjne prowadzone w oparciu o wystawy czasowe, które będą umożliwiały uczestnikom zgłębianie tematów związanych z aktualnymi ekspozycjami. Zajęcia te będą dostosowane do treści i charakteru wystaw, pozwalając uczestnikom na aktywne uczestnictwo i lepsze zrozumienie przedstawianych tematów.
Termin: od stycznia do grudnia 2025 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.