W Zamościu na ulicy Legionów, policjanci ruchu drogowego, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Mercedes Sprinter. W trakcie interwencji okazało się, że kierujący tym pojazdem 30-latek przewoził o 4 pasażerów za dużo.
Za przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu mężczyzna został ukarany mandatem w kwocie 1200 złotych. Na jego konto kierowcy trafiło również 9 punktów karnych. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy na 3 miesiące, za przewożenie osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.
Pamiętajmy, że przewożenie za dużej ilości pasażerów jest niebezpieczne. Przepisy prawa drogowego szczegółowo regulują tę kwestię i wskazują, że przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym. Kierujący, który nie przestrzega tego przepisu popełnia wykroczenie, za które może otrzymać grzywnę w wysokości 300 złotych za każdą osobę przewożoną w niewłaściwy sposób. Przy czym maksymalny próg mandatu to 3000 złotych:
- Na tym jednak nie koniec, bo kierujący powinien się liczyć także z tym, że otrzyma od 6 do 15 punktów karnych. 6 punktów za pierwszą osobę i po jednym za każdą kolejną. Istotnym jest również, że nadmiarowa liczba pasażerów nie będzie mogła kontynuować podróży. Osoby te będę musiały wysiąść z auta i zostać na miejscu kontroli drogowej. Ponadto inne przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym (art. 135 i art. 135a. ) wskazują, że policjant zatrzyma wydane w kraju lub przez państwo inne niż Rzeczpospolita Polska prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego między innymi na przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) lub wynikającą z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. Wskazany przepis nie dotyczy przewozu osób autobusem w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych, powiatowych i wojewódzkich przewozach pasażerskich w rozumieniu ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o publicznym transporcie zbiorowym, o ile w pojeździe przewidziane są miejsca stojące. Przepisu powyższego nie stosuje się także, jeżeli liczba przewożonych osób w sposób, o którym mowa w tym przepisie, nie przekracza: 5 - w przypadku przewożenia ich autobusem lub 2 - w przypadku przewożenia ich samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny - informuje KMP w Zamościu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.