reklama
reklama

Kto zainwestuje w Pałac Zamoyskich? Są szczegóły (foto)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kto zainwestuje w Pałac Zamoyskich? Są szczegóły (foto) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z ZamościaZamość szuka inwestora, który przejmie Pałac Zamoyskich. Przez lata wielokrotnie pojawiały się rożne koncepcje i pomysły dotyczące tego miejsca. Tyle, że na koncepcjach się kończyło. Teraz zamojski Urząd Miasta zabrał się za poszukiwania ponownie, a ofertę można znaleźć m.in. w bazie Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wyzwanie jest niezłe, bo w samym pałacu są "tylko" 183 pomieszczenia ...
reklama

Jak czytamy, powierzchnia terenu to dokładnie 29256 m² . Stan techniczny? Tu właściciel czyli Urząd Miasta w Zamościu nie owija w bawełnę i pisze jasno: słaby.

Budowa samego pałacu rozpoczęła się w 1579 roku. Trwała do 1586, a projekt wykonał Bernardo Morando. Wtedy pałac posiadał odrębne mury oddzielające go od pozostałej części miasta, miał formę prostokąta o długości ok. 60 m, dwie kondygnacje, wieżę z tarasem oraz dwuskrzydłowe schody od stronyRynku Wielkiego. Po jego północnej stronie znajdowała się też pierwsza forma zamojskiego arsenału, nieco bardziej przesuniętego na wschód.

W roku 1658 pałac spłonął, dlatego po 1660 w stylu już barokowym odbudował go III ordynat zamojski Jan zwany Sobiepanem. Niedługo później odbyła się w pałacu polska prapremiera "Cyda" Corneille`a w tłumaczeniu Andrzeja Morsztyna. W latach 1689–1690 polecono rozbudowę rezydencji, którą wykonał Jan Michał Link.

reklama

Jak Zamość zachęca inwestorów?

-  Przeznaczony do rewitalizacji na zasadach PPP ( Partnerstwo publiczno-prywatne), dawny pałac, należący niegdyś do rodziny Zamoyskich, z uwagi na swoją lokalizację oraz powierzchnię (6 570 m2) z dwoma przyległymi dziedzińcami, daje możliwość zaoferowania gościom i mieszkańcom znacznie więcej niż pokoje hotelowe. Ma szansę stać się zauważalnym nie tylko w regionie, ale też na mapie Polski, ‘miejscem z klimatem’. Studium architektoniczno-konserwatorskie dopuszcza między innymi koncepcję zadaszenia dziedzińca wewnętrznego, zamieniającą go tym samym w użytkowe atrium o powierzchni 1074 m2. Dziedziniec główny to blisko 10000 m2 reprezentacyjnej przestrzeni ze starodrzewiem i wyeksponowanym centralnie pomnikiem Jana Zamoyskiego, stwarzający warunki do realizacji podziemnego parkingu, tak bardzo potrzebnego na terenie starówki - czytamy w ofercie.

reklama

Dodajmy, że Pałac Zamoyskich jest wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatorską. Ktoś ma pomysł co tu można zrobić i jak przywrócić pałac do życia?

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo