Wezwania do obowiazkowego stawienia się przed komisją, są dostarczane pocztą. Sama kwalifikacja trwa przed komisją w wyznaczonych punktach znajdujących się na terenie każdego powiatu:
- Każdego, kto stanie do kwalifikacji wojskowej czeka taka sama ścieżka. Na początek założenie ewidencji wojskowej, a potem wywiad psychologiczny i podstawowe badania lekarskie. Podczas kwalifikacji będą też prowadzone rozmowy na temat zainteresowania wezwanych służbą wojskową.Dla niektórych, poza spełnieniem ustawowego obowiązku, spotkanie z przedstawicielami wojska może więc stać się szansą na uzyskanie z pierwszej ręki szczegółowych informacji na temat służby - tłumaczy Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zamościu.
Wezwana osoba po badaniu przez komisję może otrzymać kategorię A - zdolny do czynnej służby wojskowej lub B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co wiąże się z powtórzeniem kwalifikacji w kolejnych latach. Osobnymi kategoriami są te przeznaczone dla osób, które mają problemy ze zdrowiem. Ci obywatele mogą otrzymać kategorię D - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej w trakcie pokoju (z wyjątkiem niektórych stanowisk, między innymi w ramach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej) lub kategorię E - trwale niedolny do czynnej służby wojskowej, zarówno w trakcie pokoju, jak i wojny.
W powiecie zamojskim kwalifikacja potrwa do 6 marca.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.