Akt lokacyjny do 1811 roku był przechowywany w zamojskim Ratuszu. Gdy podjęto decyzję o rozbudowie zamojskiej twierdzy, akt trafił do Szczebrzeszyna, a stamtąd – w 1843 r. do Archiwum Akt Dawnych w Lublinie. Przez lata przechowywany był w zbiorze pergaminów w Archiwum Narodowym w Krakowie, skąd w 2022 roku został przetransportowany do Archiwum Państwowego w Zamościu.
O czym powinni wiedzieć i pamiętać mieszkańcy?
W 1580 r. kanclerz i hetman wielki koronny Jan Zamoyski wystosował dokument lokujący zbudowane przez niego miasto. Już piętnaście lat później rozpoczęła swą działalność Akademia Zamojska - czwarta uczelnia wyższa na terenie Rzeczypospolitej.
Od początku Zamość był pomyślany jako twierdza. Umocnienia budowane były wraz z miastem jeszcze przez czterdzieści lat po jego lokacji. Twierdza zdała egzamin, wytrzymując oblężenia wojsk kozacko-tatarskich w trakcie powstania Chmielnickiego i szwedzkich w czasie Potopu. Status twierdzy Zamość utracił dopiero w 1866 r., gdy oblężenie Sewastopola ostatecznie ujawniło anachroniczność tego typu środków obrony. Od tego czasu miasto rozrastało się terytorialnie w przyspieszonym tempie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.