Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. Do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP, poczucia wspólnoty i odczuwania dumy ze swojej Ojczyzny zapraszają instytucje kultury. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach.
Historia Biało-Czerwonej
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.
2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą - święto będące dowodem uznania dla naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski za ich wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Dzień ten ma na celu umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.
- Zdecydowanie najwięcej Polaków mieszka w Stanach Zjednoczonych – około 10 milionów. Największe skupisko znajduje się w Chicago i liczy około 1,5 miliona. Drugim krajem, gdzie spotkamy najwięcej rodaków jest jest Brazylia, gdzie żyją ponad 2 miliony Polaków, podobnie zresztą jak w Niemczech. Kolejnym krajem, gdzie osiedliło się najwięcej Polaków jest Francja. Mówi o około milionie naszych rodaków w kraju nad Loarą. Najwięcej z nich mieszka w stolicy – Paryżu – nawet 300 tysięcy. To efekt Wielkiej Emigracji oraz wyjazdów za czasów „Solidarności”. Są też kraje, gdzie Polacy stanowią największą mniejszość narodową. To Norwegia i Islandia. Na islandzkiej wyspie mieszka zaledwie 380 tys. ludzi, ale ok. 25 tys. z nich to Polacy. Z kolei w Norwegii, gdzie żyje 5,5 mln osób, 110 tysięcy stanowią Polacy - informuje polonijny portal ponadgranicami.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.