Zamojskie ZOO jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Jego początki sięgają roku 1918, kiedy to Stefan Miler, profesor Męskiego Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego, postanowił założyć pierwszy w Polsce szkolny ogródek przyrodniczy. Początkowo cała ekspozycja, zlokalizowana na terenie zabytkowego Starego Miasta, zajmowała powierzchnię 20×12m, na której znajdowały się okazy roślin użytkowych i ozdobnych oraz budka po okupacyjnym strażniku austriackim z przeznaczeniem na domek dla wiewiórek. W 1920 roku w szkolnym ogrodzie wyhodowano 50 gatunków roślin i powstało duże terrarium. Działalność profesora Milera budziła coraz większe zainteresowanie mieszkańców Zamojszczyzny.
W roku 1924 Rada Miejska Zamościa przyznała świetnie rozwijającemu się ogródkowi 0,84 ha przyległych terenów. Wtedy ogórd był przede wszystkim ogrodem botanicznym. Posiadał około 300 gatunków roślin, uporządkowanych w działy systematyczne. Zwiększenie terenu niosło za sobą duże możliwości rozwoju. W 1926 roku zamieszkał w ogrodzie dzik, potem powstały wybiegi dla susłów, chomików, tchórzy, borsuków oraz lisów. Ogród poprzez wzrost zwierzostanu i rosnące zainteresowanie nim mieszkańców Zamojszczyzny coraz bardziej wtapiał się w krajobraz miasta.
19 czerwca 1927 roku, do ogrodu przybył Prezydent Rzeczpospolitej, prof. Ignacy Mościcki. Zainteresowanie i uznanie głowy państwa dla poczynań profesora i jego uczniów było ogromnym wyróżnieniem, a jednocześnie motywacją do dalszej pracy. Wsparcie finansowe ze strony władz państwa umożliwiło budowę m.in. gawry dla niedźwiedzi. Jej pierwsi mieszkańcy to 2-letni niedźwiedź z Hamburga i 1,5-letnia niedźwiedzica „Basia”.
Po wojnie ogród szybko odzyskał dawny wygląd, a nawet został wzbogacony o nowe okazy. Powróciła także działalność dydaktyczna ogrodu. Profesor Miler uruchomił szkolnictwo średnie ze szczególnym naciskiem na naukę przedmiotów przyrodniczych. W roku 1953 ogród przestał być szkolnym ogródkiem i został przekształcony w Miejski Ogród Zoologiczny, a jego dyrektorem został Stefan Miler.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.