Sławosz Uznański to polski naukowiec i inżynier związany wcześniej m.in. z CERN. Przeszedł do historii jako drugi Polak w kosmosie. Jego lot rozpoczął się 25 czerwca o godzinie 8:31 rano czasu polskiego. Wystartował z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Florydzie na pokładzie kapsuły Crew Dragon, wyniesionej przez rakietę Falcon 9 należącą do SpaceX. Misja, w której bierze udział, nosi nazwę Axiom Mission 4, a jej kodowy tytuł to „Ignis”.
Dzień po starcie, 26 czerwca, kapsuła bezpiecznie zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tym samym Sławosz Uznański stał się pierwszym Polakiem na pokładzie ISS, co samo w sobie jest historycznym osiągnięciem – Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie, odwiedził w 1978 roku radziecką stację Salut 6, ale Polska nie miała dotąd swojego przedstawiciela na ISS.
Pobyt Uznańskiego na stacji ma potrwać od dwóch do trzech tygodni. Nie jest to turystyczna podróż – astronauta realizuje ambitny program naukowy przygotowany wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i polskie instytucje badawcze. Przewidziano aż kilkanaście eksperymentów, których celem jest m.in. badanie wpływu mikrograwitacji na układ odpornościowy człowieka, mikrobiom jelitowy, a także testowanie materiałów i technologii opracowanych w Polsce.
Misja „Ignis” jest także ukłonem w stronę przyszłości. Otwiera bowiem drzwi do pełniejszego udziału Polski w eksploracji kosmosu — nie tylko jako partner technologiczny czy finansowy, ale także jako kraj wysyłający swoich astronautów. Dla wielu młodych ludzi Sławosz Uznański już teraz staje się symbolem tego, że marzenia o gwiazdach można spełniać — i to nie tylko jako bohater literatury science fiction, ale jako realny przedstawiciel nauki i odwagi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.