reklama
reklama

Czego TVP szuka w Szczebrzeszynie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czego TVP szuka w Szczebrzeszynie? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z ZamościaNiektórzy mieszkańcy pewnie zaskoczeni widząc TVP w Szczebrzeszynie. Nic się nie stało, żadnych skandali i kontrowersji. Ekipa TVP Lublin odwiedziła Miejski Dom Kultury. Powód? - Telewizja przygotowuje reportaż filmowy na temat życia i twórczości artystycznej Józefa Brandta - tłumaczą animatorzy kultury ze Szczebrzeszyna.
reklama

Józef Brandt urodził się w 1841 r. w Szczebrzeszynie, zmarł w 1915 r. w Radomiu.  Początkowo nie wiązał planów z malarstwem. W 1858 roku wyjechał do Paryża, by studiować inżynierię. Po namowie Juliusza Kossaka rzucił jednak studia i zajął się malarstwem. Ostatecznie osiadł w Monachium, gdzie spędził większość życia. Jego prace skupiały się głównie na batalistyce. Czerpał zarówno z historii – najazdy szwedów czy wojny kozackie – jak i z własnej wyobraźni. Poza batalistyką, przedstawiał również sceny polowań – skupiał się na detalach, takich jak stroje, broń czy zwierzęta. Brandt przez całe życie trzymał się obranej ścieżki twórczości, jedynie doskonaląc swój warsztat i technikę.

Rodowity szczebrzeszynianin to autor takich obrazów jak Bitwa pod Chocimiem, Czarniecki pod Koldyngą i Wyjazd z Wilanowa Jana Sobieskiego z Marysieńką. Brandt otrzymał order Maksymiliana za Naukę i Sztukę, Izabeli Katolickiej oraz Zasługi Korony Bawarskiej. Był przedstawicielem szkoły monachijskiej, a malarstwa uczył się na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo