reklama
reklama

Cudowny obraz w zamojskiej parafii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: parafia Św.Krzyża w Zamościu

Cudowny obraz w zamojskiej parafii - Zdjęcie główne

foto parafia Św.Krzyża w Zamościu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaWizyta tego obrazu, to zawsze wydarzenie dla każdej parafii. A chodzi o słynący łaskami obraz Matki Bożej Odwachowskiej. W tym roku mija 25 lat od koronacji obrazu z zamojskiej katedry. Został namalowany wiele lat temu w podziemiach ratusza gdzie znajdowało się wówczas więzienie, odwach. W najbliższy czwartek i piątek (10-11 lipca) peregrynacja w parafii Świętego Krzyża w Zamościu.
reklama

Historia łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Opieki (Łaskawej) w Katedrze Zamojskiej, zwanego też Obrazem Matki Bożej Odwachowskiej, sięga II połowy XVIII wieku i wiąże się z nieznanym człowiekiem, być może z zawodu malarzem, który został posądzony o popełnienie poważnego występku i zatrzymany w wartowni garnizonowej, czyli w odwachu w Zamościu. Człowiek ten czując się czystym w obliczu Wszechstwórcy i własnego sumienia, a znalazłszy węgiel wilgotnym i ciemnym miejscu nakreślił na drzwiach swego więzienia Obraz Bogurodzicy, jako Opiekunki utrapionych. Błagał ją o ulgę w cierpieniach i wykazanie jego niewinności. Po krótkiej, ale gorącej modlitwie łańcuchy go krępujące opadły, a obraz otoczyła nagła światłość.

reklama

Wkrótce potem obraz wycięto z drzwi wartowni i zawieszono go na zewnątrz budynku, aby zainteresowani mogli się przed nim modlić i dziękować za otrzymane łaski. Pod koniec XVIII wieku ks. kanonik Andrzej Wątróbski  czynił starania o przeniesienie obrazu z odwachu do Kolegiaty Zamojskiej. Gdy uzyskano na to zgodę ze strony odpowiednich czynników kościelnych, obraz przeniesiono uroczyście 19 lutego 1803 r. do Kolegiaty i umieszczono go w ołtarzu kaplicy od strony północnej.

Sam obraz olejny malowany na desce, o wymiarach 75 x 57 cm, w ciepłej tonacji barwnej, przedstawia wizerunek Matki Bożej ujętej w półpostaci, frontalnie. Głowa Maryi jest zwrócona lekko w prawo. Maryja ma prawą rękę ułożoną skośnie na wysokości piersi, zaś lewą podtrzymuje Dzieciątko Jezus. Chrystus ma ugięte kolana, prawą ręką błogosławi, a w lewej trzyma rotulus (zwój).

reklama

Tradycja głosi, że lud Boży Zamościa i okolic od dawna oddawał cześć Matce Bożej w Jej łaskami słynącym Obrazie, najpierw w odwachu a potem w Kolegiacie Zamojskiej. O łaskach i cudach otrzymanych przez pośrednictwo Matki Bożej Opieki świadczą liczne wota rozmieszczone wokół Obrazu i w gablotach, takie jak: sznury pereł i korali, serca, ręce i nogi wykonane ze srebra i złota, krzyżyki oraz tabliczki. Najstarsze z nich pochodzą z początku XIX w.

Najwięcej sławy przyniosły wizerunkowi Matki Bożej Odwachowskiej słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane w czasie jego wizyty w Zamościu, 12 czerwca 1999 roku:

-Na szlaku naszego pielgrzymowania po polskiej ziemi spotykamy się znów z Maryją. Jest to szczególny dar Bożej łaski, że właśnie w Zamościu, gdzie w katedralnym sanktuarium od pokoleń Maryja doznaje czci jako Matka Bożej Opieki, przychodzi nam obchodzić niejako drugą stację uroczystości jej Niepokalanego Serca (Homilia podczas Liturgii słowa - mówił papież.

reklama

Do koronacji obrazu przygotowano w 1999 roku. dwie korony. Wykonał je z darów wiernych Robert Honza, złotnik z Krakowa. Poświęcił je Papież Jan Paweł II 12 czerwca 1999 r. podczas wizyty w Zamościu. Obraz został uroczyście ukoronowany dnia 9 września 2000 r., na podium przed odwachem na Rynku Wielkim w Zamościu, przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, z udziałem licznych biskupów, duchowieństwa i wielotysięcznej rzeszy wiernych.

 
 
Program uroczytości w parafii Świętego Krzyża w Zamościu:
 
Czwartek (10 lipca)
18.00 Przywitanie Obrazu Matki Bożej Odwachowskiej
18.10 Eucharystia z formularza o Matce Bożej
19.00 Różaniec – tajemnice radosne (Koło Różańcowe Dzieci)
21.00 Apel Jasnogórski
 
Piątek (11 lipca)
6.30 Eucharystia
7.00 Eucharystia z formularza o Matce Bożej
7.45 Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
9.00 Różaniec – tajemnice światła (Rycerstwo Niepokalanej)
11.00 Różaniec – tajemnice bolesne (Apostolstwo Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci)
12.00 Anioł Pański i Litania Loretańska (Legion Maryi)
13.00 Różaniec – tajemnice chwalebne (Legion Maryi)
15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego (Wspólnota Krwi Chrystusa)
15.15 Przekazanie Obrazu do Parafii w Wólce Panieńskiej

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo