reklama
reklama

Już nie tylko wścieklizna, ale i ptasia grypa. Plagi spadły na Lubelszczyznę, w tym pow. zamojski

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Już nie tylko wścieklizna, ale i ptasia grypa. Plagi spadły na Lubelszczyznę, w tym pow. zamojski - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKolejne ognisko wścieklizny pojawiło się na Lubelszczyźnie. Dodatkowo stwierdzono przypadki ptasiej grypy.
reklama

Odnotowano już 20 ognisk wścieklizny (w powiatach: hrubieszowskim, tomaszowskim, zamojskim, krasnostawskim). Tym razem i po raz pierwszy ta śmiertelna dla ludzi choroba, wystąpiła u psa (pow. tomaszowski, gm. Łaszczów, miejscowość Ratyczów). Wcześniejsze przypadki to w większości lisy oraz jenoty i koty.

- Wystąpienie jednego ogniska w miejscowości Krasnobród w pow. zamojskim skutkować będzie powiększeniem obszaru zagrożonego na terenie powiatu biłgorajskiego, zamojskiego i tomaszowskiego dlatego w dn. 19 listopada 2024 r. (tj. dzisiaj) Wojewódzki Inspektorat Weterynarii wystąpi do Wojewody Lubelskiego o zmianę Rozporządzenie nr 18 Wojewody Lubelskiego - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.

reklama

Na terenie zagrożonym policja oraz inspekcja weterynaryjna będzie kontrolować i wystawiać mandaty za brak szczepień u psów i kotów. Szczepienie psów są obowiązkowe w całym kraju. Z kolei obowiązkowe szczepienia kotów obejmują zwierzęta z terenów zagrożonych. Trwa też akcja informacyjna w szkołach na terenie woj. lubelskiego informująca o zagrożeniu wścieklizną.

Poza tym, na Lubelszczyźnie wykryto przypadki wysoce zaraźliwej grypa ptaków HPAI, czyli tzw. "ptasiej grypy".

4 ognisko w 2024 r. w województwie lubelskim grypy ptaków HPAI, zostało wyznaczone w dniu 15 listopada 2024 r. w miejscowości Głębokie gm. Uścimów w pow. lubartowskim. Wcześniejsze trzy przypadki HPAI zostały wykryte w styczniu 2024 roku również w tej gminie. Ognisko zostało stwierdzone w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym indyki rzeźne - 7246 sztuk.

reklama

- 15 listopada 2024 r. uzyskano wyniki badań potwierdzające wystąpienie HPAI. W ciągu 12 godzin Służby Weterynaryjne dokonały wybicia ptaków i ich utylizacji oraz przeprowadziły dezynfekcję wstępną. Wyznaczono obszar zapowietrzony i zagrożony. Obszar zapowietrzony obejmuje gminy na terenie powiatu lubartowskiego, obszar zagrożony obejmuje gminy na terenie powiatów lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego. Szczegółowy wykaz gmin objęty ww. obszarami rozporządzeniu nr 19 Wojewody Lubelskiego, które zostało podpisane przez wojewodę lubelskiego Krzysztofa Komorskiego w sobotę (tj. 16.11.2024) - podaje LUW w Lublinie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama