- Zdjęty eternit, zalegający przy drogach, wydaje się być stałym elementem niemal każdej gminy. Dostępne jeszcze kilka lat temu różnego rodzaju programy pomocowe skończyły się, ale problem nieodebranych wyrobów z azbestem pozostał nierozwiązany. Dlatego gmina sama postanowiła się tym zająć. Osoby fizyczne i rolnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, będą mogli się starać o dotację na pokrycie 100 procent kosztów odbioru, transportu i utylizacji, ale nie większą niż 6 tys. zł - zapowiada w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządowa burmistrz Zwierzyńca Edyta Wolanin.
Pomoc nie będzie obejmować kosztów zdjęcia eternitu, ani zakupu materiałów czy wykonania nowego dachu.
Nabór wniosków rozpocznie się najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia, a dotacje będą przyznawane do wyczerpania limitu środków, które będą pochodzić z budżetu gminy. Wnioskodawca nie otrzyma pieniędzy, ani nie będzie odpowiadać za rozliczenie usługi. To samorząd wybierze firmę, która zajmie się odbiorem azbestu i to on się z nią rozliczy. Środki zabezpieczone na ten cel w budżecie muszą być wykorzystane do końca roku.
Ponadto Rada Miejska w Zwierzyńcu zmieniła zasady przyjmowania odpadów przez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. - Obecnie w ramach opłaty śmieciowej każde gospodarstwo może oddać do PSZOK rocznie 250 kg odpadów wielkogabarytowych, 4 opony oraz 250 kg odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Są jednak przypadki, gdy takich odpadów jest więcej, a ich właściciele chcieliby się ich pozbyć w legalny sposób nawet za dodatkową opłatą. Nowe rozwiązania dają taką możliwość - tłumaczy burmistrz Edyta Wolanin. Uchwała wejdzie w życie po uprawomocnieniu i opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, czyli prawdopodobnie sierpniu.
Podczas obrad radni zgodzili się, by Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu miała także za patronkę Różę Zamoyską. Placówka jest bowiem kontynuatorką gimnazjum, wygaszonego w wyniku reformy, które nosiło imię polskiej bohaterki. "Pragniemy zachować pamięć o tej wybitnej postaci i utrwalić jej dorobek patriotyczny i moralny w świadomości kolejnych pokoleń uczniów. Zmiana imienia szkoły to dla nas nie tylko formalność - to również symbol ciągłości i szacunku wobec historii placówki" - czytamy we wniosku, złożonym przez dyrektor SP w Zwierzyńcu Grażynę Kawkę. Wnioskodawcy podkreślają, że postać Róży Zamoyskiej i tragiczne losy dzieci Zamojszczyzny są ze sobą nierozerwalnie związane. W czasie niemieckiej okupacji to właśnie Róża Zamoyska podjęła heroiczną decyzję o ratowaniu dzieci wysiedlonych i więzionych w obozie przejściowym. Dzięki jej determinacji i współpracy ze środowiskiem Zwierzyńca powstała ochronka dla dzieci obozowych, która pozwoliła wielu z nich przeżyć:
- Uważamy, że nie sposób rozdzielić tych dwóch symboli, ofiarności i cierpienia, które razem tworzą pełny i głęboki przekaz dla naszej szkolnej wspólnoty - argumentują wnioskodawcy.
Pomysł połączenia imienia Róży Zamoyskiej i Dzieci Zamojszczyzny został zaakceptowany nie tylko przez radę rodziców, samorząd uczniowski i radę pedagogiczną, ale również przez rodzinę Zamoyskich.
Zatwierdzona przez radę miejską nowa nazwa Szkoły Podstawowej im. Róży Zamoyskiej i Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu będzie obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.