Powstanie Styczniowe, wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku i było największym polskim zrywem narodowowyzwoleńczym. Miało charakter wojny partyzanckiej, gdzie stoczono blisko 1200 bitew i potyczek. Przez powstańcze oddziały przewinęło się prawie 200 tys. ludzi. Bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia walk z rosyjskim zaborcą była branka – przymusowy pobór do carskiej armii - ogłoszona na terenie Królestwa Polskiego w styczniu 1863 roku:
- Zamojszczyzna nie była kluczowa dla Powstania Styczniowego, ale była miejscem istotnym. Około 200 potyczek zostało stoczonych w granicach województwa lubelskiego. Na Zamojszczyźnie było kilka ważnych bitew min. pod Panasówką, Kobylanką, Mołożowem, Ciosmami i szereg mniejszych potyczek. Zamojszczyzna była terenem pogranicznym z Galicją skąd napływali ochotnicy, zaopatrzenie oraz broń przydatne powstańcom. Do Galicji uciekali zaś ranni i ,,spaleni” na terenie Kongresówki - mówią Sylwia i Krzysztof Wojciechowscy, którzy dokumentują miejsca pamięci Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.