- Koniki polskie charakteryzuje przede ogromna ufność do człowieka, która umacnia się w miarę obcowania z nim. Spokojny temperament wyróżnia koniki polskie na tle innych ras koni. Są one także pilnymi obserwatorami otoczenia, z racji bliskiego kontaktu z naturą, przez co potrafią bardzo energicznie zareagować w obliczu zagrożenia. Koniki polskie są rasą odporną na złe warunki atmosferyczne, mają zdolność rekompensacji wzrostu i rozwoju (dobrze znoszą okresowe niedobory paszy, szczególnie w okresie zimy, które nadrabiają latem) - pokazuje Roztoczański Park Narodowy.
XIX wieczne zabudowania dawnego ordynackiego folwarku Florianka wraz z przyległymi łąkami będącymi niegdyś polami uprawnymi i sadami, pełnią obecnie funkcję Ośrodka Hodowli Zachowawczej RPN. Od 1995 roku jest tu prowadzona stajenna hodowla konika polskiego - zwierzęcia herbowego Roztoczańskiego Parku Narodowego, silnie osadzonego w krajobrazie Parku oraz historii Regionu. Geneza tej prymitywnej rasy konia jest ściśle związana z Ordynacją Zamojską. To właśnie w „Zwierzyńcu” hrabiów Zamoyskich były utrzymywane ostatnie na ziemiach polskich dzikie leśne konie tarpany odłowione w puszczy białowieskiej w drugiej połowie XVIII wieku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.