reklama
reklama

Zmarła ceniona poetka. Była związana z Zamojszczyzną i Biłgorajem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB: Urszula Kozioł

Zmarła ceniona poetka. Była związana z Zamojszczyzną i Biłgorajem - Zdjęcie główne

foto FB: Urszula Kozioł

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaZmarła Urszula Kozioł, wybitna poetka i pisarka, uznawana za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej literatury XX i XXI wieku. Jej twórczość i wkład w kulturę polską były doceniane licznymi nagrodami i odznaczeniami.
reklama

Zmarła Urszula Kozioł, wybitna poetka, pisarka i Honorowa Obywatelka Biłgoraja, która miała 94 lata. Kozioł była niezwykle cenioną postacią w polskiej literaturze, uznawana za „wielką damę” tego środowiska. Jej twórczość obejmowała poezję, opowiadania, powieści, dramaty i felietony. Otrzymała liczne prestiżowe nagrody, a także była laureatką wielu wyróżnień literackich, w tym Nagrody Nike oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Urszula Kozioł urodziła się 20 czerwca 1931 roku w Rakówce, w rodzinie nauczycieli. W czasie II wojny światowej rodzina poetki musiała wielokrotnie zmieniać miejsce zamieszkania. Po wojnie osiedlili się w Zamościu, gdzie młoda Urszula uczęszczała do Gimnazjum im. Marii Konopnickiej. Po maturze studiowała polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, a później osiedliła się w Wrocławiu, gdzie przez lata pracowała jako nauczycielka, pisarka i redaktorka. Była także związana z wrocławskim miesięcznikiem "Odra", pełniąc funkcję redaktora przez kilka dekad.

reklama

Kozioł była laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody im. Kościelskich, Ministerstwa Kultury oraz Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Została również uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Odznaczenia i nagrody doceniły jej wkład w rozwój kultury polskiej.

Mimo życia na stałe we Wrocławiu, Urszula Kozioł pozostawała głęboko związana ze swoją rodzinną Zamojszczyzną. Regularnie odwiedzała Zamość, gdzie uczestniczyła w wydarzeniach literackich. Zasłynęła także jako osoba, która zawsze wierzyła w siłę słów, co potwierdzał jej dom, w którym w dzieciństwie czytano klasyków literatury polskiej.

Jej ojciec, Hipolit Kozioł, był nauczycielem, a także przez 10 lat pełnił funkcję kierownika Powiatowego Archiwum Państwowego w Zamościu. Brat poetki, Andrzej Kozioł, zyskał rozpoznawalność jako wokalista zespołu VOX.

reklama

Jej śmierć to nie tylko utrata wielkiej poetki, ale i osoby, która nieustannie przesuwała granice literackiej formy, będąc inspiracją dla wielu pokoleń.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo