Związek Polskich Miast to organizacja samorządów miejskich, powołana do reprezentowania ich interesów i opracowywania wspólnych stanowisk wobec rządu. Ale to także promocja miast członkowskich w Polsce i za granicą, platforma wymiany doświadczeń oraz wsparcie miast członkowskich w poszukiwaniach zagranicznych partnerów do współpracy (prawie 30% wszystkich partnerstw polskich samorządów zostało nawiązanych przy pomocy ZMP).
A kasa i korzyści finansowe, bo to pewnie najważniejsze?
- Przygotowujemy wnioski oraz wsparcie finansowe i merytoryczne dla miast występujących do Trybunału Konstytucyjnego, finansujemy i udostępniamy miastom członkowskim ekspertyzy prawne, dajemy możliwość uczestnictwa w licznych projektach realizowanych ze środków zewnętrznych dotyczących istotnych spraw samorządowych m.in. z zakresu rozwoju, partycypacji, oświaty, klimatu, usług administracyjnych i PPP - wylicza Związek Miast Partnerskich.
Zamość był już członkiem związku w latach 2006-2018. Tyle, że w 2018 roku, ówczesna Rada Miejska Zamościa, miała inną wizję. Tak zaproponował prezydent Andrzej Wnuk, a że czternastu radnych posłusznie podniosło rękę do góry, Zamość ze związku wystąpił. Minęło siedem lat i punkt widzenia radnych mocno się zmienił.
Roczna składka jaką reguluje każde miasto, zależy od jego wielkości. W przypadku Zamościa będzie to około 20 tysięcy złotych. Do ZPM należy aktualnie 375 polskich miast:
- Po 7 latach wracamy do organizacji, która w przypadku Zamościa, miasta subregionalnego przede wszystkim będzie wsparciem w negocjacjach ze stroną rządową - komentuje prezydent Rafał Zwolak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.