Janina Gąsiorowska urodziła się 25.10.1936 roku w Lipsku, od 1945 r. mieszka w Zamościu. W 1955 roku ukończyła zamojskie liceum ogólnokształcące, a w 1960 studia na UMCS w Lublinie, jest mgr mikrobiologii przemysłu rolno –spożywczego. Pracowała w Zakładach Mięsnych, gdzie kierowała laboratorium i produkcją eksportową, w Chłodni (szef produkcji), w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Sitnie, była nauczycielem w szkołach podstawowych. Organizowała i prowadziła wojewódzki klub techniki i racjonalizacji. W latach 1998-2002 była radną miejską, a przez trzy kadencje pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu Osiedla Orzeszkowej- Reymonta.
Wielokrotnie doceniono jej działalność społeczną, aktywność w przeróżnych organizacjach kobiecych i związkowych. Od 1960 roku aktywnie działała w Lidze Kobiet Polskich, organizacjach Związków Zawodowych. Od 1975 roku pełniła funkcję Przewodniczącej Powiatowej Rady Kobiet. Przez 12 lat była Przewodniczącą Zarządu Osiedla Orzeszkowej – Reymonta, była wieloletnim członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej im. W. Łukasińskiego, członkiem Rady Nadzorczej Społem PSS ,,Robotnik”. W latach 70-tych była Sekretarzem Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych. Była inicjatorką medalu ,, Zamojskim Matkom”, który w latach 1976 -1980 był przyznawany przez wojewodę zamojskiego Bolesława Didyka, matkom, które urodziły kilkoro dzieci. Z jej inicjatywy w 2017 roku powstał Azyl dla kotów .
Za swoją działalność społeczną i zaangażowanie była wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Została uhonorowana m.in. Brązowym, Złotym i Kawalerskim Krzyżem Zasługi, Złotym Laurem Spółdzielności, otrzymała tytuły: Ambasadora Kultury Zamościa oraz Mecenasa Kultury Zamojskiej. Otrzymała medal z zasługi w sektorze zdrowia. W 1984 roku została wybrana przez społeczeństwo Zamościa i Zamojszczyzny na matkę chrzestną statku m/s ,,Ziemia Zamojska” i od tamtej pory jest największą popularyzatorką tematyki morskiej w Zamościu. Wraz z Zamojską Grupą Morską prowadzi aktywną działalność edukacyjną. Wielokrotnie reprezentowała miasto podczas uroczystych obchodów Dni Morza w Szczecinie.
Za swoje wielkie zaangażowanie otrzymała liczne wyróżnienia od Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie, Zarządu Krajowego Żeglugi Morskiej i Rzecznej oraz władz Zamościa. Dzięki działalności edukacyjnej prowadzonej przez Gąsiorowską wśród dzieci i młodzieży, Zamość otrzymał trzy kotwice (na Rynku Solnym, przy SP Nr 3 oraz przy Bursie Międzyszkolnej Nr 2). Dzięki zaangażowaniu i wieloletniej aktywności Pani Gąsiorowskiej w Książnicy Zamojskiej powstał dział książki morskiej, w podziemiach Ratusza – małe muzeum morskie, rondo na ul. J. Piłsudskiego otrzymało imię gen. Józefa Hallera, a miasto otrzymało pierścień Generała Józefa Hallera – najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej. Obecnie Janina Gąsiorowska jest zaangażowana w przygotowania do otwarcia Sali Morskiej w Archiwum Państwowym w Zamościu.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.