„Krajobrazy roztoczańskie” – to fotograficzna podróż ukazująca niezwykłość przyrodniczego pejzażu, w którą zabiera nas autor- fotograf i przewodnik turystyczny.
Zmieniające się pory roku i ulotność chwili stanowią tło tej opowieści, gdzie bohaterami są pasma pól, łąki i fragmenty lasów. „Roztaczają się” jak dywany, ręczniki czy pasiaki, tworząc unikatowy kobierzec poprzecinany miedzami, na których rosną trawy, krzewy tarniny i dzikiej róży. Czasami dostrzec można pojedyncze czereśnie, grusze i klony. To wszystko w swojej niepowtarzalnej formie pagórków, dolin, urokliwych zboczy i tajemniczych wąwozów zabiera nas w świat wrażliwości i piękna.
Fotografie pochodzą z lat 2021 – 2024. Jednym z elementów inspirujących drogę fotograficzną autora jest twórczość wybitnego polskiego pejzażysty – współzałożyciela Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz członka honorowego Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego – Pawła Pierścińskiego, a także założyciela ZTF – Stanisława Orłowskiego. Wystawa „Krajobrazy roztoczańskie” prezentowana jest z okazji 50 rocznicy członkostwa autora w ZTF. Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.
Janusz Kapecki, urodzony w Szczebrzeszynie, z zawodu elektronik, z zamiłowania krajoznawca, fotograf i przewodnik turystyczny. Od 1975 r. związany z zamojskim odziałem PTTK. Jest popularyzatorem turystyki i krajoznawstwa na Roztoczu. Od 1975 r. członek Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, Zamojskiej Grupy Fotograficznej - Grupy Twórczej, członek zwyczajny Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej AFRP oraz Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Roztoczańsko Podkarpacki.
Uprawia fotografię krajoznawczą, reportażową i dokumentalną. Szczególnie fotografuje Roztocze i Szczebrzeszyn. Krajobrazy i przyroda Roztocza to ulubione tematy.
Pierwsze wystawy w latach 70 - tych miały miejsce w szczebrzeskim ratuszu oraz w witrynach zamojskiego ratusza, gdzie mieścił się Oddział PTTK oraz Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne. Autor pierwszej diaporamy o Szczebrzeszynie (1977).
Fotografie publikuje w wydawnictwach krajoznawczych, kalendarzach, przewodnikach, folderach, książkach i albumach. Uczestnik wielu plenerów, warsztatów i konkursów fotograficznych . Członek jury konkursów fotograficznych. Wyróżniony Medalem Województwa Lubelskiego w 2011 r. Nagrodą Bene Meritus Terrae Lublinensi 2012 r. za dzieło udostępniania ludziom wrażliwym, piękna roztoczańskiej przyrody, medalem 650 lecia Szczebrzeszyna, srebrną odznaką „Zasłużony Działacz Turystyki” oraz złotą Honorową Odznaką PTTK.
O godzinie 16:30 w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa Janusza Kapeckiego, pt. „Krajobrazy roztoczańskie”
Następnie, o godzinie 17:00 w Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego będzie spotkanie z autorem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.