Historia płyty winylowej miała swój początek w 1932 r. w USA. Od tego momentu nośnik dźwięku wprowadzony przez wytwórnię RCA Victor zdominował muzyczny świat. Skąd ten fenomen, który dalej się utrzymuje?
-Wiele osób uważa, że dźwięk z płyty winylowej jest cieplejszy, bardziej analogowy, „żywy”. Choć technicznie winyle mają mniejszy zakres dynamiczny niż pliki cyfrowe, sposób ich masteringu bywa bardziej naturalny, bez nadmiernej kompresji. Winyl to fizyczny nośnik — duża okładka, płyta, igła, gramofon. Sam proces słuchania jest rytuałem, który angażuje bardziej niż kliknięcie w Spotify. Dla wielu to antidotum na cyfrowe przeciążenie. Duże okładki płyt są uznawane za małe dzieła sztuki. Winyle to również obiekty kolekcjonerskie — limitowane edycje, reedycje, rzadkie tłoczenia, kolory. - tłumaczy nam jeden z zamojskich kolekcjonerów.
Dlatego giełdy winyli, cieszą się popularnością. Także w Zamościu.
- Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Giełdzie Winyli, gdzie będziecie mieli możliwość zakupu/wymiany/sprzedaży wszelakich rodzajów płyt winylowych, od kolekcjonerskich wydań, po te - budżetowe wersje, zaczynające swoje ceny nawet od kilkunastu złotych - zachęcają organizatorzy.
Ceny płyt? Od kilku złotych do kilkunastu tysięcy za unikalne i świetnie zachowane egzemplarze:
- Na miejscu, każdy znajdzie coś dla siebie - od zajawkowiczów poszukujących rzadkich wydań, po osoby które dopiero zaczynają kolekcjonowanie. Posiadasz winyle, których już nie słuchasz? Chętnie je zobaczymy i przygarniemy! - tłumaczą inicjatorzy giełdy w Zamościu.
Giełda Winyli odbędzie się dziś (11.05) w Zamościu w Bramie Spotkań (Królowej Jadwigi 2), w godzinach 12:00 - 16:00.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.