reklama
reklama

Ukrainka wycięła w Zamościu niezły numer

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ukrainka wycięła w Zamościu niezły numer - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z ZamościaNazywa się Daria Alyoshkina-Starukh i jest z Ukrainy. Generalnie robi wycinanki, choć to zbyt małe słowo. Jej papierowe dzieła zachwycają nie tylko precyzją wykonania na materiałach dużego formatu, ale też zaklętymi w dziełach historiami i emocjami. Dziś zabierajcie ukochaną osobę i biegnijcie na wystawę ukraińskiej artystki - "Kobiety i ich opowieści". O godzinie 17:00 w BWA - Galerii Zamojskiej.
reklama

Daria Alyoshkina-Starukh urodziła się 5 marca 1982 r. w Kijowie, w rodzinie rzeźbiarzy Ołeksego i Ludmiły Alyoshkinów. W 2007 roku ukończyła Lwowską Narodową Akademię Sztuki — magisterium z rzeźby monumentalnej i dekoracyjnej. Wycinankami zainteresowała się jeszcze w dzieciństwie, ponieważ wychowywała się na Podolu, gdzie ta sztuka jest wciąż żywa. Alyoshkina podeszła jednak do tematu wycinanki w sposób nowoczesny.

Artystka hołduje najbardziej tradycyjnemu sposobowi wykonywania wycinanek. Daria składa swoje ogromne materiały, jakby to była mała kartka papieru, i wycina w nich precyzyjnie zaplanowany uprzednio wzór, przez co wycinanki artystki zachwycają symetrią. Po rozłożeniu płótna, które na tym etapie wygląda jak niezwykły duży płatek, naszym oczom ukazuje się misterna koronka przedstawiająca figury, kształty, historie.

reklama

Od 1996 roku artystka czynnie uczestniczy w wystawach i sympozjach (na swoim koncie ma ponad trzydzieści sympozjów w Ukrainie, Polsce i Litwie). Posiada ogromny dorobek artystyczny. Jej rzeźby zdobią takie miasta jak Kijów, Lwów, Czarnomorsk, Żółkiew, Kołomyja, Swalawa, Kałusz i Gdańsk (Polska). Od 2010 roku reprezentuje Ukrainę na międzynarodowych imprezach z monumentalną wycinanką: w Polsce, Niemczech, Francji, Korei Płd., Kanadzie, USA, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Danii i innych krajach. 

Co nas czeka na dzisiejszym otwarciu wystawy w  Zamościu?

„Kobiety i ich opowieści” – wystawa wielkoformatowych wycinanek Darii Alyoshkiny
Powstała najprawdopodobniej w Chinach – ojczyźnie papieru, a dzięki swojej niezwykłej urodzie i możliwościom symbolicznego przekazania wielu informacji, przewędrowała przez kraje azjatyckie aż do Europy. Wycinanka, to tradycyjna sztuka zdobnicza, która zwłaszcza na Ukrainie przeżywa obecnie swój renesans. Sztukę ludową artystka ze Lwowa, Daria Alyoshkina, zaadaptowała do współczesnych potrzeb nie tylko dekoracji wnętrz ale także artystycznego wyrazu a nawet – komentarza bieżących wydarzeń. Wycinanka – czym jest? Wycinanki papierowe początkowo służyły do ozdabiania domostw, także okien i ścian, na specjalne okazje. Za ich pomocą można było przedstawić sytuację narodzi, ślubu, specjalnego wydarzenia we wsi. Były rodzajem kroniki społeczności, stworzonej z niezwykłą precyzją i podziwu godnym rozplanowaniem przestrzennym. Na wycinankach pojawiają się postaci zwierzęce i ludzkie, a ażurową lekkość zawdzięczają wypełnieniu przestrzeni motywami kwiatowymi i roślinnymi, ale także kształtami geometrycznymi. Wycinanki tradycyjnie tworzone są z papieru poprzez złożenie arkusza minimum cztery razy i wycięcia w nim kształtów tak, aby po rozłożeniu powstał symetryczny obraz. Dziś, kiedy tworzenie wycinanek nie jest już tylko formą rozrywki i zdobienia domu, tworzy się wycinanki z materiałów, a nawet skór, korzystając z profesjonalnych noży i nożyc, często rezygnując ze składania i formy odbicia kształtów.

reklama

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo