Roztoczański Park Narodowy zakończył tegoroczną, wiosenną akcję przenoszenia płazów:
- Od momentu rozstawienia przenośnych barier czyli od 7 marca do 29 kwietnia, nieprzerwanie i każdego dnia, w pogodę i niepogodę zatrudniony przez nas ekspert - Pan Tomasz, prowadził kontrolę wzdłuż rozstawionych barier naprowadzających. Płazy, które napotkał przy płotkach i w specjalnych kieszeniach do których wpadły, przenosił do pobliskich zbiorników wodnych, które przetrwały tegoroczną suszę. Tam ropuchy, żaby i traszki złożyły skrzek (jaja). W nadchodzących letnich miesiącach przejdzie on przez kilka etapów przeobrażenia, by na końcu tej metamorfozy pojawiło się nowe pokolenie płazów - podsumowuje Roztoczański Park Narodowy.
Montaż i demontaż barier oraz praca eksperta zajmującego się oznaczaniem, liczeniem i przenoszeniem płazów została sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu pn.: Czynna ochrona gatunków i siedlisk mokradłowych Roztoczańskiego Parku Narodowego (umowa nr 268/2023/Wn03/OP-wk/D).
W 2000 roku pierwszy raz w historii funkcjonowania Roztoczańskiego Parku Narodowego rozpoczęto czynną ochronę płazów migrujących wiosną do zbiorników wodnych, gdzie odbywają one swe gody:
- Od tego czasu nieprzerwanie co roku rozstawiamy przenośne bariery naprowadzające wzdłuż ruchliwych dróg przecinających trasy płazich wędrówek. „Schwytane” w specjalne kieszenie umieszczone w wykopanych dołkach żaby, ropuchy i traszki przenosimy do pobliskich zbiorników wodnych , w których składają one skrzek. Jaki będzie ten rok? Czas pokaże… Brak pokrywy śnieżnej zimą i istotny deficyt opadów, z którym przychodzi nam się mierzyć w ostatnich latach sprawił, że część okresowych zbiorników wodnych wyschła…
O wynikach prowadzonej akcji na pewno będziemy jeszcze pisać. Montaż i demontaż barier oraz praca eksperta zajmującego się oznaczaniem, liczeniem i przenoszeniem płazów finansowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu pn.: Czynna ochrona gatunków i siedlisk mokradłowych Roztoczańskiego Parku Narodowego - informuje park.
Specjalna bariera ma za zadanie uniemożliwić każdemu płazowi, który napotka ją na swej drodze, wejście na jezdnię i nakierować go w stronę wkopanej w ziemię kieszeni, z której bezpiecznie zostanie wyjęty i przetransportowany do najbliższego zbiornika wodnego przez zatrudnioną do tego zadania osobę. Transport odbywał się dwa razy w ciągu doby, o poranku oraz wieczorem.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.