- Apelujemy o odpowiedzialne korzystanie z wody z wodociągu. Prosimy o ograniczenie jej zużycia tam, gdzie to możliwe — szczególnie przy podlewaniu trawników i ogrodów, myciu samochodów czy napełnianiu basenów. Zachęcamy także do gromadzenia deszczówki i korzystania ze zbiorników na wodę opadową. Przypominamy również, że 22 czerwca ruszył nabór wniosków do programu „Mikroretencja” NFOŚiGW, wspierającego rozwiązania służące zatrzymywaniu wody - informuje gmina Zwierzyniec.
Sytuacja jest bardzo poważna niemal na całej Zamojszczyźnie. Coraz więcej upraw znajduje się pod presją niedoboru wody. Raport Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej IUNG-PIB potwierdza zagrożenie dla kolejnych gatunków roślin. Choć miejscami pojawiły się opady deszczu, wysokie temperatury mogą szybko zniwelować ich korzystny wpływ na kondycję plantacji.
Największy zasięg suszy nadal dotyczy zbóż jarych. Na Lubelszczyźnie to aż 98% wszystkich gmin!
Najniższe wartości klimatycznego bilansu wodnego odnotowano w województwach podkarpackim (-185 mm) i lubelskim (-183 mm). Tu w drugiej dekadzie czerwca wystąpiły jedne z najniższych sum opadów w kraju, wynoszące zaledwie od 13 do 20 mm.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.