reklama
reklama

Protesty w Zamościu. Co z budową spalarni?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne (Sołectwo Szopinek)

Protesty w Zamościu. Co z budową spalarni? - Zdjęcie główne

foto zdjęcie ilustracyjne (Sołectwo Szopinek)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaPamiętacie protesty w Zamościu dotyczące budowy spalarni śmieci w mieście? - Razem dążyliśmy do celu i cel ten został osiągnięty. Dzisiaj chcę poinformować, że spalarni śmieci w Zamościu nie będzie - zapewnia prezydent Rafał Zwolak i wyjaśnia mieszkańcom co planują urzędnicy i inwestor.
reklama

- W zeszlym tygodniu na spotkaniu z zarzadem zostałem poinformowany, że Veolia Wschód poprzygotowuje się do nowej inwestycji w Zamościu. Cieszę mnie fakt, ze spółka, odchodząc od spalania węgla, w najbliższych latach postawi na biomasę i gaz ziemny przy produkcji ciepła i energii elektrycznej - przekazuje prezydent Zamościa.
 
Jak informowaliśmy w Zamojska24.pl, Veolia Wschód planuje, że do 2029 roku 50% ciepła będzie produkowane w Zamościu z biomasy (oze) i gazu ziemnego. Część tych paliw wykorzystają do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji. Udział węgla w zamojskim miksie energetycznym będzie stopniowo malał. Wraz z rozwojem technologii zakłada się również możliwość wykorzystania innych odnawialnych źródeł energii:
 
-Veolia Wschód, planuje w najbliższych latach całkowitą dekarbonizację i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Szacuje się, że po odejściu od węgla przez zamojską ciepłownię emisje dwutlenku węgla zostaną obniżone o ok. 40%, natomiast dwutlenku siarki, tlenków azotu i innych zanieczyszczeń nawet o 80%.
To nie koniec dobrych informacji. Veolia Wschód planuje coroczne inwestycje w odtworzenia obecnej infrastruktury sieciowej oraz rozbudowę systemu ciepłowniczego. Czekają nas przyłączanie nowych obiektów znajdujących się w zasięgu techniczno-ekonomicznym obecnie eksploatowanej sieci, jak np. osiedla budynków wielorodzinnych przy ul. Kresowej, nowego biurowca Fabryka Zamość czy pawilonu handlowego Aldi. Kierunki rozbudowy sieci będą koordynowane z naszym samorządem.Obecnie miasto projektuje instalację grzewczą w "Nadszańcu", którą zechcemy wpiąć do systemu aby Nadszaniec powrócił do dawnej świetności. Plany inwestycyjne, związane z wytwarzaniem i dystrybucją energii i ciepłej wody, są przygotowywane przez Veolię w porozumieniu z naszym samorządem. Trwają również rozmowy na temat rozszerzenia współpracy ze spółkami miejskimi. Przykładem jest podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Veolią a PGK dotyczącego projektu polegającego na odzysku ciepła z instalacji oczyszczalni ścieków.Wkorzystanie synergii, zapewni im kolejny rozwój, a mieszkańcom Zamościa licze na to że przyniosą oszczędności - tłumaczy Rafał Zwolak.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo