Powstanie Parku było rezultatem długiej historii ochrony przyrody na tym obszarze, sięgającej końca XVI wieku, gdy hetman Jan Zamoyski zakupił włość szczebrzeską, a na skraju Roztoczańskiej puszczy wybudował modrzewiowy pałac i założył ogromny zwierzyniec. W zwierzyńcu hodowane były łosie, jelenie, sarny, dziki, a w latach 1780-1806 ostatnie dzikie konie tarpany. Zwierzyniec przez wieki funkcjonował jako rezydencja rodziny Zamoyskich, a następnie jako ośrodek administracyjny całej Ordynacji Zamojskiej. Dzięki temu bezpośrednie sąsiedztwo Zwierzyńca nie podlegało intensywnemu rolnictwu i leśnictwu.
Leśnicy pracujący w Ordynacji Zamojskiej byli prekursorami ochrony przyrody Roztocza. W 1934 utworzyli pierwszy na terenie dzisiejszego województwa lubelskiego rezerwat przyrody Bukowa Góra, w 1938 roku objęli ochroną wszystkie ptaki drapieżne, a w roku 1939 opracowali koncepcję utworzenia Zwierzynieckiego Parku Narodowego. Staraniem wielu pokoleń leśników, przyrodników, udało się ochronić jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce.
Na przestrzeni lat, Roztoczański Park Narodowy rozrósł się, obejmując obecnie powierzchnię 8 482 ha, z otuliną o powierzchni 38 096 ha. Park jest nie tylko miejscem ochrony przyrody, ale także centrum badań naukowych, edukacji ekologicznej i turystyki na Roztoczu. Szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne i trasy rowerowe pozwalają na bliższe poznanie uroków tego wyjątkowego regionu. Regionu pogranicza przyrodniczo-kulturowego:
-Niezwykłe piękno Roztoczańskiego Parku Narodowego nie byłoby możliwe bez zaangażowania ludzi w jego funkcjonowanie, którzy przez ostatnie 50 lat poświęcali się jego ochronie. Dziękuję pracownikom, członkom rad i rad naukowych, przyrodnikom, naukowcom, pasjonatom Roztocza. Serdeczne podziękowania składam Wszystkim za niezwykły trud, oddanie i pasję, dzięki której cenne obszary naszego Parku mogą trwać w harmonii, której potrzebują.Pragnę również wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przez te lata odwiedzali Park, czerpiąc radość i inspirację z jego piękna i bogactwa przyrodniczego. To dzięki wsparciu i zainteresowaniu ze strony odwiedzających, Park mógł się rozwijać i spełniać swoją misję.
Z okazji jubileuszu, zapraszam wszystkich, którzy kochają naturę i chcą poznać historię Roztocza, do odwiedzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach organizowanych z tej okazji - przekazuje Andrzej Wojtyło, dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego.
A co powinniśmy wiedzieć o naszym parku?
- Roztoczański Park Narodowy to jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyje specjalna linia żubra z Białowieży, tzw. linia nizinno-kaukaska. Żubry sprowadzono tu w 1979 roku i są jedną z największych atrakcji parku.
- To jedyny park narodowy w Polsce, w którym dominują naturalne lasy jodłowo-bukowe – bardzo rzadkie w tej części Europy.
- W parku żyje: ponad 3 000 gatunków owadów, około 400 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, a także liczne płazy, gady i ssaki, w tym wilki i rysie.
- Park jest rajem dla ornitologów – występują tu m.in. bocian czarny, orlik krzykliwy i puszczyk uralski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.