Franciszek Maśluszczak to kolejna osoba zasłużona dla Zamościa i regionu, która doczeka się swojej tablicy w zamojskiej Alei Sław. Jej uroczyste odsłonięcie zaplanowano na ostatni weekend tego miesiąca (26-28 czerwca). Decyzję o wyborze bohatera tegorocznej edycji ogłosiła niedawno Teresa Madej, pomysłodawczyni i twórczyni Alei Sław w Zamościu. Kolejna tablica w bruk ulicy Grodzkiej na Starym Mieście zostanie wmurowana już po raz 19. Podobnie jak wcześniej, wykona ją zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Franciszek Maśluszczak to urodzony na Zamojszczyźnie wybitny malarz, rysownik, ilustrator, artysta o niepowtarzalnym języku plastycznym, autor polichromii, projektant witraży. – Człowiek wielu talentów, mistrz obrazu fabularnego, słowa i myśli – przedstawiała go Teresa Madej. Maśluszczak jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. B. Morando w Zamościu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wieloletnim wykładowcą malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Swoje malarstwo zaprezentował na ponad stu wystawach indywidualnych w Polsce oraz poza jej granicami.
Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym w Krakowie i Szczecinie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Miejskim we Wrocławiu, Gandawie, Helsinkach, Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Okręgowym w Zamościu i Tomaszowie Lubelskim, Muzeum B. Schulza w Drohobyczu, Muzeum M. Chagalla w Witebsku oraz w kolekcjach m.in. Fundacji Kresy 2000 i w kolekcjach prywatnych.
Przypomnijmy, że dotychczas w Alei Sław uhonorowani zostali: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz oraz Róża i Jan Zamoyscy, a także Krzesimir Dębski i prof. Lech Majewski.
reklama
Program wydarzenia:
reklama
• otwarcie wystawy malarstwa Franciszka Maśluszczaka „Pędzlem po Niebie”
• odsłonięcie pamiątkowej tablicy
• koncert Danuty Błażejczyk „Królem Swego Życia – Symfonia Barw”
reklama
reklama
• mistrzowskie warsztaty „Malowany Gród” prowadzone przez Franciszka Maśluszczaka
• „Dancing na Grodzkiej” – Kapela „Kilianka” ze Skierbieszowa
• „Bo to się wszystko tak zaczyna” – spektakl muzyczny Tomasza Janczaka w wykonaniu solistów teatrów muzycznych i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Szymona Makowskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.