reklama
reklama

Laur dla Zamościa! Mamy prestiżowe wyróżnienie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: LWKZ

Laur dla Zamościa! Mamy prestiżowe wyróżnienie - Zdjęcie główne

foto LWKZ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaBrama Lwowska w Zamościu, jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta została nagrodzona prestiżowym Laurem Konserwatorskim 2025. To dowód na to, że troska o dziedzictwo kulturowe przynosi realne efekty i uznanie. Była to 26 edycja konkursu organizowanego przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
reklama

Zgodnie z regulaminem organizowanego corocznie Wojewódzkiego Otwartego Konkursu o „Laur Konserwatorski”, jego celem jest  wyłonienie wyróżniających się realizacji konserwatorskich cechujących się wysoką jakością, prawidłowością działań przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenia ich wartości oraz znaczenia,  promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, adaptacji i dbałości o właściwe ich utrzymanie i zagospodarowanie, uhonorowanie i wyróżnienie wzorowych inwestorów – gospodarzy zabytków wpisanych do rejestru zabytków i wykonawców prac konserwatorskich.
 
Kapituła konkursu postanowiła przyznać nagrodę „Laur Konserwatorski 2025”:
1. Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej - za kompleksowe prace konserwatorskie i restauratorskie przy drewnianym budynku zw. „Domem Ksieni” w Leśnej Podlaskiej.
2. Gminie Miasto Międzyrzec Podlaski – za kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim.
3. Gminie Miasto Zamość Gminie Miasto Zamość – za prace konserwatorskie, restauratorskie przy Bramie Lwowskiej w Zamościu.
4. Parafii rzymskokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim - za prace konserwatorskie obejmujące kościół pw. św. Jana Chrzciciela, kaplicę Objawienia i bramę-dzwonnicę w zespole klasztornym podominikańskim w Janowie Lubelskim oraz rzeźbę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.
 
Stara Brama Lwowska była jedną z trzech pierwotnych bram miejskich, wybudowana około roku 1599 wg. projektu Bernarda Morando. W pierwszej fazie wieżowa, bez strzelnic wewnętrznych, usytuowana w wałach ziemnych. Otrzymała manierystyczną kamienną fasadę w formie łuku triumfalnego z dekoracją architektoniczną toskańską według projektu Serlia. Fasadę ozdobiono w zwieńczeniu płaskorzeźbą Chrystusa Zbawiciela i św. Tomasza – Patrona Zamościa. Bramie towarzyszył most przez fosę. Wykazywała ona ścisłe pokrewieństwo formalne i stylowe ze Starą Bramą Lubelską. Genezy stylu bram należy poszukiwać pośród włoskich realizacji połowy XVI w. Pełną rekonstrukcję z odtworzeniem dekoracji fasady przeprowadzono w latach 1978-1979.
 
Dotychczas wyróżnieniem uhonorowano 103 gospodarzy obiektów zabytkowych z terenu województwa lubelskiego.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo