Cerkiew została wzniesiona w 1583 roku jako cerkiew unicka, a od XIX wieku należy do Kościoła prawosławnego. Znajduje się na wzgórzu nad rzeką Wieprz i stanowi cenny zabytek sakralny Roztocza. Wnętrze świątyni zdobią XVII-wieczne polichromie i zabytkowy ikonostas. Mimo burzliwej historii regionu, cerkiew nieprzerwanie pełni funkcję miejsca kultu, będąc ważnym ośrodkiem duchowym i symbolem wielokulturowego dziedzictwa Szczebrzeszyna.
Świątynia przetrwała zabory, wojny światowe, okres PRL i zmiany granic. Nawet w najtrudniejszych momentach nie zaprzestała działalności duszpasterskiej, stając się symbolem duchowej ciągłości i religijnej wytrwałości miejscowej społeczności. To także świadectwo wielokulturowości regionu, gdzie przez wieki współistniały różne wyznania i narody.
Cerkiew jest nie tylko miejscem modlitwy, ale też atrakcją turystyczną i celem pielgrzymek. Odwiedzający mogą tu doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery, łączącej głęboką duchowość z historią zapisaną w kamieniu i drewnie. Warto odwiedzić Szczebrzeszyn nie tylko ze względu na chrząszcza z wiersza, ale także po to, by zobaczyć i poczuć historię, która w tej cerkwi wciąż żyje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.